1 maja

Niegdyś 1 maja był początkiem pasterskiego sezonu. Przez wsie wędrowały korowody pasterzy wypędzających pierwszy raz bydło na trawę. W przeddzień odbywały się ceremonie oczyszczające.

Celtowie rozpalali wielkie ognisko zwane tein – eigin (ogień w potrzebie). W tradycji niemieckiej noc z 30 kwietnia na 1 maja to Noc Walpurgii.

Nazwa ta czerpie swój początek od imienia angielskiej zakonnicy, która w VIII wieku nawracała Germanów na chrześcijaństwo. Ceremonie Nocy Walpurgii i celtyckiego święta Beltaine dotyczyły ochrony przed czarami i czarownicami. Na ziemiach polskich w pierwszomajowy wieczór i następne majowe soboty, we wsiach rozlegały się “konopielki” – pieśni dziewcząt marzących o zamążpójściu.

Dzień 1 maja to święto odrodzenia i odnowy, hołd składany przyrodzie. Działaniem magicznym w tym dniu było strojenie wszystkiego kwiatami i liśćmi, co miało skłonić nagą ziemię do ponownego zazielenienia się. Noc poprzedzająca 1 maja w legendach wielu ludów jest nocą czarownic.

Bunty, sztandary, demonstracje w majową atmosferę wnieśli robotnicy w ostatniej dekadzie XIX w. Od 1892 r. zaczęto nazywać ten dzień świętem pracy.

To święto wymyślił Lenin na cześć robotników z Ameryki

Pius XII – papież, ogłosił ten dzień świętem Józefa robotnika w roku 1955.

Pochody 1 majowe po II wojnie aż do 1989 roku stały się powszechne w naszej części Europy. Były to zbiorowe manifestacje dla uczczenia święta pracy. Także w Wielichowie odbywały się pierwszomajowe pochody.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24