We wtorek 6 marca minęło 70 lat od śmierci zasłużonego dla Wielichowa człowieka – Księdza Ludwika Górskiego. Słowa, które Państwo przeczytacie i zdjęcia, które zobaczycie  są autorstwa lub pochodzą z zasobów Pani Marii Nadolskiej.

Życiorys X. Ludwika Górskiego

Urodził się 5 sierpnia 1876 roku w Ars k/Metzu (dziś Francja). Był synem Bernarda, urzędnika kancelarii wojskowej i celnej, i Rozalii z Kalksteinów–Ostrowskiej. Dzieciństwo spędził w Ars. Tam rozpoczął naukę. Do czasu przejścia ojca na emeryturę i osiedlenia się w Toruniu, rodzice Ludwika często zmieniali miejsca pobytu, a w związku z tym, po opuszczeniu Ars, uczęszczał on kolejno do szkół podstawowych w Pogorzelicy, Trzciance, Lesznie i Skalmierzycach, a później do gimnazjum w Bydgoszczy, Muhlbergu nad Labą, Pelplinie, Gdańsku i Chojnicach. W Chojnicach 17 marca 1897 roku złożył egzamin maturalny. W latach 1897 – 1900 studiował teologię w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i Gnieźnie. 25 listopada 1900 przyjął święcenia kapłańskie. Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Kcynii, następnie był w 1902 roku cztery miesiące w Chodzieży i od 1903 roku w Zbąszyniu. 18 marca 1907 roku otrzymał administrację parafii Gościeszyn (dekanat grodziski), a l kwietnia 1912 roku powierzono mu funkcję administratora parafii w Wielichowie (dekanat grodziski), gdzie mianowany później proboszczem – został aż do uwięzienia. Uwięziony został 6 października 1941 przez niemieckich okupantów. Początkowo przetrzymywano go w Poznaniu w Forcie VII, następnie 30 października 1941 roku został przetransportowany do Dachau ( nr obozowy 28238 ), gdzie został zamordowany 6 marca 1942r.

 


Działalność społeczna X. Ludwika Górskiego

X. Górski prowadził ożywioną działalność społeczną i narodową. Władze pruskie uważały go za inspiratora i głównego doradcę lokalnych organizacji polskich, które nie wykraczały poza legalne bramy. Ważniejsze funkcje sprawowane przez X. Górskiego.

 • Był patronem Katolickiego Tow. Robotników Polskich w Gościeszynie, które w 1911 roku liczyło 205 członków.
 • Był inicjatorem, długoletnim prezesem (także w okresie międzywojennym) Rady Nadzorczej i członkiem zarządu Banku Spółdzielczego “Ul” w Gościeszynie, założonym w 1909 roku (w latach międzywojennych siedziba Banku została przeniesiona do Wolsztyna.
 • W Banku Ludowym w Wielichowie był długoletnim prezesem rady nadzorczej.
 • Działał w Towarzystwie Koloni Wakacyjnych “Stella”.
 • Ok. 1910 roku obrano go prezesem Tow. Czytelni Ludowych powiatu babimojskiego.
 • Wchodził także w skład polskiego Komitetu Wyborczego również w powiecie babimojskim, i prowadził żywą agitację jako mówca na zebraniach wyborczych.
 • W 1912 roku (20 XI) z jego inspiracji reaktywowano w Wielichowie Tow. Włościańskie, liczące ponad 100 członków. X. Górski był jego przewodniczącym.
 • Po wybuchu powstania wielkopolskiego Górski zainicjował akcję spolszczenia urzędów i instytucji publicznych w Wielichowie i okolicy.
 • Został również członkiem lokalnej Rady Ludowej, na której przeforsował, wraz ze swym wikariuszem księdzem Józefem Sztukowskim organizacyjne powiązanie miasta z Radą Ludową w Śmiglu i doprowadził do całkowitej eliminacji Niemców z władz miejskich.
 • Był delegatem z powiatu śmigielskiego na zjazd Tow. Czytelni Ludowych w Warszawie 11-13 IV 1919 roku.
 • Od przełomu lat 1918/19 był przez kolejne kadencje wybierany członkiem samorządowego Wydziału Powiatowego i tzw. Sejmiku powiatowego w Śmiglu.
 • W 1920 roku był delegatem na zjazd związków komunalnych w Warszawie ( 2–4 III).
 • W roku 1930 jako członek Wydziału Powiatowego zastępował krótko starostę w Śmiglu.
 • W Wydziale Powiatowym i w Komisji Powiatowej, rozwijał żywą działalność charytatywną.

Angażując się w życie społeczne w powiecie przyznawał, że jest zwolennikiem zasad Stronnictwa Narodowego i pisał do władz duchownych (1930) “Nie jestem żadnym demagogiem ani mówcą ludowym, ale zwolennikiem systematycznej wytrwałej pracy bez rozgłosu i reklamy”.

 • Działał nadał w ruchu spółdzielczym (m.in. w Bankach Ludowych oraz jako prezes rady nadzorczej Mleczarni Spółdzielczej w Wielichowie.

Jego pasją były podróże. W ramach urlopów poznał, poza różnymi regionami Polski, kraje Europy Zachodniej, Rosje (1910), Stany Zjednoczone (1926), Madagaskar (1924), Palestynę (1936), Egipt (1937), Tunis (1930), Węgry i Jugosławię (1931,1938). Okazję stanowiły często pielgrzymki i kongresy eucharystyczne, w których uczestniczył. Należy dodać, że podczas I wojny światowej niemiecki sąd wojskowy wszczął przeciw niemu w 1915 śledztwo pod zarzutem zdrady państwa i szpiegostwa. Podstawą śledztwa stały się powiązania Górskiego ze skazanym na śmierć, przez austriacki sąd wojenny, ks. Józefem Ignacym Świądrem z Galicji ( wyroku nie wykonano), któremu Górski przekazał wydaną w 1912 książkę pt: “Dzieje narodu polskiego”. Śledztwo zostało umorzone we wstępnej fazie z braku dowodów.

0 0 głosów
Ocena artykułu


NAJNOWSZE

Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze