Ach, jak przyjemnie otrzymać list …

Jeszcze całkiem niedawno, kiedy nie było Internetu i telefonów komórkowych, ludzie komunikowali się pisząc do siebie listy, od których „pachniało w sieni”, jak śpiewał Czesław Niemen w piosence „Wspomnienie”.

Dziś wspomnieniem są listy same w sobie. Wszechobecna technologia zawłaszczyła sobie ten obszar, zastępując przyjemność obcowania z kartką i piórem, beznamiętnym stukiem klawiatury czy szybko poruszającym się kciukiem “zrośniętym” ze smartfonem.

Kto nigdy nie napisał listu, ten nie wie, co stracił. A kto, choć raz napisał, wie, co zyskał. Przekonuje się o tym 10 uczennic z klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Wielichowie (zdjęcie główne) oraz 10 uczniów z klasy 3 gimnazjum ze  Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Fredry w Korczynie, którzy wspólnie z nauczycielkami, od października 2018 do czerwca 2019 biorą udział w projekcie „Młodzi listy piszą”.

Uczniowie z Korczyny, fot. Jolanta Michalik-Kozioł

Co miesiąc z Wielichowa do Korczyny i z Korczyny do Wielichowa dociera 10 listów. To okazja do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych znajomości.

Korczyna to wieś w województwie podkarpackim, położona na przedmieściach Krosna. Z tą znajdująca się  na wschodnich krańcach Polski miejscowością wiążą się ciekawe historyczne wydarzenia oraz postacie. To tam Aleksander Fredro poślubił Zofię Jabłonowską. Na pograniczu Korczyny i Odrzykonia natomiast znajdują się ruiny zamku Kamieniec, który stał się pierwowzorem zamku Cześnika i Rejenta w komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”.

Celem projektu jest stworzenie sieci korespondencyjnej szkół, propagowanie epistolografii (wskazanie korzyści płynących z takiej formy komunikacji w codziennym życiu), a także kształcenie umiejętności redagowania form użytkowych i nowoczesnych metod nauki.

W październiku uczniowie pisali do siebie listy zapoznawcze, w których opowiadali o sobie, natomiast w listopadzie opisywali swoje rodziny. W grudniu w związku ze świętami Bożego Narodzenia wysyłali do koleżanek i kolegów własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami.

Przed nami jeszcze 5 miesięcy wspólnej, listownej korespondencji, która być może nie skończy się wraz z zakończeniem projektu.

JWS

©

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *