Afrykański Pomór Świń (ASF) – czerwona strefa poszerzona także o gminy Wielichowo i Rakoniewice

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że Gmina Wielichowo znalazła się w obszarze objętym ograniczeniami w związku z zagrażającym trzodzie chlewnej wirusem ASF. Jest to obszar zaznaczony na mapie kolorem czerwonym.

Wcześniej gmina Rakoniewice znajdowała się w obszarze ochronnym (kolor żółty). W obszarze czerwonym znalazła się także gmina Wielichowo, a pozostały obszar powiatu grodziskiego jest w strefie ochronnej (żółtej).

14 listopada 2019 r. na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym  Instytucie Badawczym w Puławach potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w powiecie wschowskim, w województwie lubuskim. 4 grudnia 2019 r., na podstawie wyników badań przeprowadzonych w tym samym instytucie, potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie wielkopolskim u martwego dzika znalezionego w powiecie wolsztyńskim w odległości ok. 5km od granicy województw lubuskiego i wielkopolskiego. Od tamtego momentu występowanie ASF potwierdzono już u kilkunastu dzików w okolicach Kębłowa.

Należy tutaj zaakcentować, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Stanowi jednak poważne niebezpieczeństwo dla rolników trudniących sie hodowlą trzody chlewnej.

Kraj, w którym wystąpi ASF narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od  świń.

Decyzję o wyznaczeniu obszarów ochronnych wydaje Komisja Europejska.

Sposób postępowania w wyznaczonych strefach reguluje prawnie rozporządzenie dostępne pod adresem:

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/przepisy-prawne

2019-12-19

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *