Akcja krwiodawstwa w Wielichowie

23 czerwca 2019 r. na parkingu zlokalizowanym przy Przychodni Lekarza Rodzinnego „Lek Med.”, pod adresem: ul. Kościelna 2 w Wielichowie stanie krwiobus, dzięki czemu będzie można wziąć udział w zbiórce krwi!

Rejestracja dawców będzie miała miejsce w godzinach od 9.00 do 14.00.

Krew to najcenniejszy lek, którego nie da się wyprodukować, oddając ją można uratować zdrowie lub życie. Krew mogą oddawać osoby zdrowe pomiędzy 18, a 65 rokiem życia i ważące powyżej 50 kg. Należy posiadać przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem oraz numerem pesel, aby mógł się zarejestrować.

W ankiecie, którą wypełnia potencjalny krwiodawca są zawarte podstawowe pytania, które pozwalają mu zorientować się o swoim stanie zdrowia, a lekarzowi w sposób kompetentny odpowiedzieć, czy ten dawca może oddać krew. Choroby, które wykluczają z oddania to np. padaczka, przewlekłe zapalenie płuc, astma, poważne choroby serca, skóry, np. łuszczyca, bielactwo nabyte. Krew ma pomóc naszym pacjentom, dlatego kwalifikacja musi być na tyle rzetelna, żeby nie było ryzyka przeniesienia chorób wirusowych – zapalenia wątroby typu C, typu B. HIV-u, kiły czy innych schorzeń, które ewentualnie mogą wpłynąć na zdrowie i stan pacjentów.

Warto też pamiętać, że nasza krew naprawdę jest potrzebna, bo do tej pory nie udało się wyprodukować jej sztucznego odpowiednika. Krwią może podzielić się tylko człowiek z drugim człowiekiem. Oddaj krew i uratuj komuś życie!

Fot. RCKiK Poznań

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24