Akt oskarżenia w sprawie wypadku przy pracy

Prokuratura Rejonowa w Grodzisku Wlkp. skierowała akt oskarżenia przeciwko Robertowi S. odpowiedzialnemu za przepisy bhp w firmie, gdzie wypadkowi uległ Dmytro S.

Dmytro S. był zatrudniony w firmie zajmującej się m.in. produkcją opakowań papierowych. W dniu 12 kwietnia 2016r. pokrzywdzony rozpoczął pracę na stanowisku obsługi maszyny do produkcji form papierowych, z przygotowanej wcześniej i wprowadzonej już do maszyny masy papierowej.

W pewnym momencie papier nie wyszedł automatycznie z formy, tylko utknął w prasie. Wówczas, Dmytro S. zakrył strumień lasera zatrzymując maszynę i przy użyciu żaroodpornej rękawicy zaczął wyciągać przyklejony element.
W trakcie tego manewru prasa była podniesiona. W czasie, gdy pokrzywdzony odklejał papier prasa spadła, przyciskając i miażdżąc jego prawą rękę. W trakcie śledztwa pokrzywdzony zeznał, że postępował w sposób, w jaki go poinstruowano.

Powołany w toku postępowania biegły z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy stwierdził, że wypadek pokrzywdzonego był wypadkiem przy pracy, a w zakładzie gdzie pracował pokrzywdzony, nie dopełniono obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na podstawie przeprowadzonego postępowania, osobie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo i higienę pracy – Robertowi S., przedstawiono zarzut niedopełnienia wynikających stąd obowiązków, poprzez dopuszczenie pokrzywdzonego do wykonywania pracy bez prawidłowego przeszkolenia w zakresie bezpiecznej obsługi maszyny do produkcji pojemników papierowych, zezwolenie na zdjęcie osłony z obudowy maszyny i narażenie w ten sposób pokrzywdzonego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, co skutkowało doznaniem obrażeń ciała, a w konsekwencji amputacją części ręki.

Robert S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Za czyn zarzucony wyżej wymienionemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Poznaniu

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24