Artur Kucharczak zdobył pierwszą nagrodę na Wielkopolska Press Photo 2017

Artur Kucharczak to utalentowany człowiek pochodzący z Wielichowa. Właśnie zdobył kolejną nagrodę. Na Wielkopolska Press Photo 2017 otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii Przyroda i ekologia za zestaw “Tanatoza”.

“Tanatoza” to reakcja obronna organizmu przeciw drapieżnikom, w której potencjalna ofiara zastyga w bezruchu lub udaje śmierć. Drapieżnik, widząc „śmierć” ofiary, przeważnie zaprzestaje ataku. Tanatozę charakteryzuje to, że ponowne działanie bodźca jeszcze ją pogłębia.

Wernisaż wystawy pokonkursowej Wielkopolska Press Photo 2017, z wręczeniem nagród odbędzie się  27 listopada 2017 r., godz. 17.00 – Galeria Sztuki Rozruch, Jeżyckie Centrum Kultury, Poznań, ul. Jackowskiego 5-7.

Tuż po wielogodzinnych obradach członkowie jury komentowali tegoroczny Konkurs:

Renata Dabrowska – Jestem bardzo zadowolona, że wielkopolscy fotoreporterzy nie są grzeczni, że się nie boją mówić swoimi zdjęciami o ważnych sprawach, nie zawsze przyjemnych. W tegorocznym Konkursie ciekawe było także to, że zdjęcia z życia codziennego były równie ważne dla fotografów, jak zdjęcia z dużych wydarzeń z pierwszych stron gazet i portali internetowych. A zdjęcie, które dostało Grand Prix pokazuje nas takimi, jakimi często jesteśmy. Wybija z dobrego samopoczucia.

Mariusz Forecki – Jestem pozytywnie zaskoczony, że na tylu zdjęciach pojawiły się problemy ważne globalnie, że nasi fotografowie zaczynają wyjeżdżać i dokumentować zjawiska, które wpływają na losy Europy. Po wielokrotnym już ocenianiu zdjęć w konkursach Wielkopolska Press Photo widzę, że w tym roku zwiększyła się odpowiedzialność fotografów za sprawy, które wpływają na nasze losy. Fotografia prasowa nie jest od tego, by wprawiać nas w dobry nastrój. Ważne jest także to, że autorzy zdjęć nie koncentrują się na możliwościach technicznych, tylko fotografują w sposób przemyślany, jednocześnie nie dając nam spokoju.

Jerzy Mianowski – Przede wszystkim jestem pod wrażeniem, w jaki sposób pozostali członkowie jury przekonywali siebie do swoich racji. Dyskusje były bardzo długie, a argumenty obracane były na wszystkie strony.

Mateusz Kiszka – Zdjęcia nagradzane i wyróżniane w tym roku były inne niż we wcześniejszych edycjach. Problemy uniwersalne wzięły górę nad innymi efektami.

Władysław Nielipiński – Najbardziej zaskoczył mnie wysoki poziom w kategorii Przyroda i ekologia. Nie zawsze było z tym dobrze. A w tym roku wiele ciekawych i istotnych społecznie zdjęć zgłoszono właśnie tutaj.

Gratulujemy Arturowi i cieszymy się, że mamy w PGO24 przywilej ilustrowania niektórych naszych publikacji zdjęciami jego autorstwa. Życzymy dalszych sukcesów!

 

Człowiek i jego “katharsis”

 

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24