Bohaterki filmu na otwarciu pop-up muzeum w Wielichowie

„Herstoria, czyli opowieść o NIEJ” to tytuł wystawy, której otwarcie odbyło się  6 kwietnia w Bibliotece Miasta i Gminy w Wielichowie.

Przygotowana wystawa jest zwieńczeniem realizowanego  przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Wielichowie projektu Szkoły Dziedzictwa, organizowanego przez Bramę Poznania pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Na wernisaż przybyli zaproszeni goście: Wanda Niegolewska- wnuczka naszej projektowej bohaterki, burmistrz Honorata Kozłowska, Bogumiła Andrzejewska – dyrektor szkoły, Genowefa Feldgebel – przewodnicząca Rady Miejskiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich, Hanna Drzymała – Celichowska – doktor nauk biologicznych, Dawid Szafrański – kurator Galerii Magiel oraz Paweł Michalski – dyrektor Centrum Kultury w Wielichowie, a także rodzice i mieszkańcy miasta.

Sobotnia uroczystość rozpoczęła się od wysłuchania pieśni patriotycznej „Niepodległość” oraz obejrzenia prezentacji multimedialnej o Wandzie Niegolewskiej, naszej projektowej bohaterce. Następnie uczestnicy mieli okazję zobaczyć film pt. „One”, ukazujący rozmowy uczniów z kobietami, w różny sposób związanymi z naszą okolicą i wcielającymi w życie niektóre idee Wandy Niegolewskiej.

Po filmie wszyscy przybyli mogli zobaczyć naszą wystawę. Przygotowana jest ona zgodnie z zaleceniem projektu, czyli ma formę pop-up muzeum. Składa się z pudeł, przedstawiających działalności, w które angażowała się nasza bohaterka: działalność oświatową, dobroczynną, polityczną oraz działalność Koła Włościanek. Informacje znajdują się zarówno na zewnątrz pudeł, jak i w ich wnętrzu. Zaglądając do środka znaleźć można m.in. wykonane, podczas warsztatów z paniami z koła gospodyń, prace uczniów. Dodatkowo, jako, że nie jest to zwyczajna wystawa z pudła oświata, można zabrać dla siebie zakładkę do książki, natomiast z pudła dobroczynność – karteczkę z cytatem. Elementem wystawy są również osoby stojące przy pudłach: włościanka, powstaniec wielkopolski oraz współczesny uczeń. Miejsce przy pudle z polityką jest wolne, może symbolizować przyszłość, któregoś z nas.

Na zakończenie można było spróbować ciast upieczonych przez uczennice z projektu.

W imieniu swoim oraz uczniów serdecznie dziękuję wszystkim paniom, które zgodziły się na rozmowę z nami, dzięki czemu mogliśmy stworzyć film. Postaramy się go wkrótce udostępnić szerszej publiczności. Dziękujemy również pracownikom biblioteki, zaangażowanym rodzicom oraz panu Dominikowi Grafowi za pożyczenie munduru powstańca.

Joanna Wróbel-Szała

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24