Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to okres związany z ludowymi tradycjami i zwyczajami, często sięgającymi czasów przedchrześcijańskich.

Już sama data obchodzenia Święta 25 grudnia (ogłoszona jako dzień narodzin Chrystusa przez papieża Juliusza I w 350r.) nie jest związana z Biblią, lecz z rzymskimi świętami ku czci Saturna, Sola i perskiego Mitry obchodzonymi pod koniec roku, kiedy na półkuli północnej następuje przesilenie zimowe.

W Starożytnym Rzymie od 17 grudnia obchodzono trwające kilka dni Saturnalia, 23 grudnia – Larentalia, czyli rzymskie święto zmarłych, 25 grudnia Święto Narodzin Niezwyciężonego Słońca (Dies Natalis Solis Invictis), 1 stycznia Calendae Ianuariae – rzymski nowy rok, 3 stycznia – Vota – święto na cześć zdrowia i pomyślności monarchy i 6 stycznia – Epifania – objawienie się boga. [Polskie Tradycje Świąteczne, Hanna Szymanderska]

W przeszłości Boże Narodzenie nazywane było w Polsce Godami (nazwa ta pochodzi prawdopodobnie od zaślubin – godów starego i nowego roku oraz nocy i dnia). Był to okres wróżb i przepowiedni. Niepewność losu powodowała chęć spojrzenia w przyszłość. Panny wyciągały z przemieszanych i przykrytych chustą na stole takich przedmiotów jak: węgiel, chleb, sól pierścionek lub mirtę. Węgiel był symbolem żałoby, chleb dobrobytu, sól smutku, pierścionek zaręczyn, a mirta ślubu. W okresie godów ludzie wystrzegali się ciężkich prac czy pożyczania przedmiotów. Wszystko po to, by nie kusić losu.

Spośród ludowych zwyczajów związanych z okresem bożonarodzeniowym można wymienić np. dzielenie się pieczywem obrzędowym czy pozostawianie przy stole jednego wolnego nakrycia dla powracających duchów przodków. Współcześnie zwyczaj ten jest interpretowany jako miejsce dla niespodziewanego gościa.

Ubieranie choinki jest tradycją dość młodą, gdyż trafiła do Polski z Niemiec ok. XVIII wieku. Wcześniej wieszano z sufitu czubek choiny, czyli podłaźniczkę, która ozdobiona była słomianymi łańcuchami, jabłkami, orzechami.

Pozostaje kwestia Gwiazdora ponoć dawniej zwanego w Wielkopolsce Wigiliorzem. Przynosi prezenty albo rózgi.

Święta Bożego Narodzenia to chyba, pomimo pory roku, jedne z najbardziej rodzinnych i ciepłych świąt.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *