Budżet obywatelski niepotrzebny?

Istotą idei budżetu obywatelskiego jest wydzielenie niewielkiej części pieniędzy z budżetu gminy i umożliwienie mieszkańcom podjęcie decyzji, w drodze głosowania, w jaki sposób tę część spożytkować.

Grupy mieszkańców same zgłaszają pomysły, a następnie każdy mieszkaniec gminy może zagłosować na pomysł, który mu najbardziej odpowiada.

Takie budżety z powodzeniem funkcjonują w wielu samorządach lokalnych np. w sąsiadujących z gminą Wielichowo gminach Śmigiel i Grodzisk Wlkp.

Rada Osiedla Miasta Wielichowa, organ pomocniczy gminy, wyszła pod koniec ubiegłego roku z inicjatywą, aby wprowadzić budżet obywatelski na terenie gminy Wielichowo. Spotkało się to z odzewem burmistrz Honoraty Kozłowskiej, która zasugerowała sumę 50 tys. do dyspozycji głosujących. Jednak, aby budżet taki mógł wejść w życie potrzebna była zgoda radnych gminy Wielichowo.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej pomysł ten został poddany pod głosowanie. Okazało się, że radni większością głosów odrzucili go. Argumenty za odrzuceniem? W skrócie i uproszczeniu: po co mnożyć byty, przecież radni wiedzą na co wydać gminne pieniądze, a to dużo pracy, bo trzeba wprowadzić nowe uchwały i nie wiadomo czy gra jest warta świeczki…

Na tym tle wyróżnili się radni, którzy zagłosowali za wprowadzeniem budżetu obywatelskiego. Byli to: Paweł Michalski, Paweł Gajewski i Michał Kostrzewa.

MSz

 

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24