Czystego powietrza nam trzeba!

Urząd w Wielichowie zapowiada, że skontroluje czym palą w piecach mieszkańcy. Nie wiadomo czy kontrola obejmie także firmy.

Kumulacja zanieczyszczeń w sezonie grzewczym wynika z palenia paliwami stałymi, czyli węglem i drewnem, które to paliwa wciąż są w Polsce legalne.

Video: ul. Farna w Wielichowie, dzień w sezonie grzewczym

Zapewne znajdą się jeszcze użytkownicy pieców, którzy spalają śmieci. Takie zachowania należy bezwzględnie eliminować, jednak z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że w większości ludzie palą paliwami dozwolonymi prawem.

“Przejdę na gaz, jeśli będę mieć niższy rachunek za ogrzewanie…”

W naszych warunkach znacząca poprawa jakości powietrza jest możliwa przez rozpowszechnienie niskoemisyjnych instalacji grzewczych (np. gazowych). Powodzenie takiej operacji jest możliwe tylko w jednej sytuacji – gdy takie ogrzewanie stanie sie tańsze od obecnie stosowanych, dominujących systemów węglowych.

Aby ten moment przybliżyć tworzone sa różne zachęty. Niektóre samorządy przykładowo finansują wymianę pieców, co jest konkretnym bodźcem do zmiany systemów grzewczych na mniej emisyjne.

Lokalnie, przykładem dobrych praktyk w dziedzinie starań na rzecz poprawy jakości powietrza może być gmina Grodzisk Wlkp, gdzie walka o czyste powietrze polega na działaniach prewencyjnych, kontrolnych, edukacyjnych, a także stosowaniu zachęt finansowych. Można tam dostać od gminy do 4000 zł na wymianę pieca. W tym roku w budżecie zapisano tam 80 tys. na ten cel. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że mieszkańcy z tego korzystaja i dzięki temu faktycznie spada liczba kominów emitujących zanieczyszczenia.

Przyzwyczajenie jest druga naturą człowieka

Nie bez znaczenia jest zmiana przyzwyczajeń. Im wyższa temperatura w domu tym większa emisja. Niekoniecznie trzeba ubierać zimą w mieszkaniu koszulkę z krótkim rękawem. Obniżenie temperatury wewnątrz budynku o 1 °C może obniżyć koszty grzania o 7%. Źródło: https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/566085,nawet-o-46-mozna-obnizyc-zuzycie-energii-cieplnej-w-domu.html

Problemu zanieczyszczonego powietrza nie rozwiążemy lokalnie

Odpowiedzią na palący problem miał być rządowy program “czyste powietrze” oferujący dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, jak i przeprowadzenie towarzyszących temu prac termomodernizacyjnych budynku.

Program miał być “największym instrumentem w historii walki ze smogiem”, ale jego efekty są do tej pory “mizerne” – pisze “Rzeczpospolita”. Po dofinansowanie na bardziej ekologiczne rozwiązania zgłasza się bowiem ok. 7 tys. osób miesięcznie, a zgody otrzymuje znacznie mniej. https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/czyste-powietrze-program-rzadu-walki-ze-smogiem-efekty-wrzesien-2019/bwerqsw

Skutki zanieczyszczonego powietrza bardzo mocno odczuwają dzieci

W miejscowościach z wysokim stężeniem pyłów zawieszonych ryzyko alergii wziewnych u dzieci zwiększa się dwukrotnie, a astmy czterokrotnie, dodatkowo pyły zawieszone wpływają na problemy z myśleniem – wynika z ogólnopolskiego badania epidemiologicznego na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na dzieci.

Wielichowo, jak wiele innych polskich miast, do takich miejscowości niestety należy i tylko stałe, zorganizowane i planowane działania w wielu obszarach (edukacja, zachęty finansowe, motywacja i kontrola) mogą ten stan zmienić.

Polecamy:

Rozpalanie od góry jest jednym ze sposobów na dużo czystsze i efektywniejsze spalanie węgla oraz drewna w najpopularniejszych piecach/kotłach/kominkach. Jeśli zastanawiasz się, czy warto stosować ten sposób palenia, zajrzyj najpierw do artykułu wyjaśniającego sposób działania oraz zalety i wady rozpalania od góry.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *