Dokumentują deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy

Ostatnio na terenie gminy Wielichowo pracuje grupa dokumentalistów, która gromadzi świadectwa deportacji obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy w czasie drugiej wojny światowej. Działania te odbywają się w ramach projektu Związku Miast Polskich “Upamiętnienie deportacji obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy”, realizowanego od grudnia 2013 r. do maja 2015 r.

Setki tysięcy wielkopolskich rodzin musiały opuścić swoje domostwa z dnia na dzień pozostawiając dorobek życia, który przejęły nazistowskie Niemcy. Wypędzenia rozpoczęły się po wybuchu wojny w 1939 r. To rozdział historii okupacji, który wymaga przypomnienia.

W miniony weekend osoby zaangażowane w realizację projektu “Upamiętnienie deportacji obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy” odbyły spotkania w Centrum Kultury i kościołach parafii Wielichowo poszukując informacji, dokumentów i świadectw wypędzeń. Wszyscy, którzy mogą w jakiś sposób pomóc dokumentalistom mogą skontaktować się dzięki stronie: www.wypedzeni1939.pl

Zachęcamy do obejrzenia filmu związanego z tym tematem: Jasnowłosa prowincja (Polska, Niemcy 2010, 75 minut. Scenariusz i reżyseria: Jacek Kubiak, Klaus Salge, współpraca: Janusz Zemer. Film jest dokumentalną relacją o deportacjach obywateli polskich z ziem wcielonych do Rzeszy).

Na zdjęciu – spotkanie informacyjne połączone z emisją filmów dokumentalnych, które odbyło się w wielichowskim Centrum Kultury.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24