Gmina przekaże 100 tys. na dofinansowanie zadań powiatu

Rada Miejska Wielichowa podjęła uchwałę w sprawie przekazania pomocy finansowej Powiatowi Grodziskiemu, która zostanie przeznaczona na dofinansowanie zadań własnych powiatu. Kwota 100 tys., która przekazana zostanie z budżetu gminy przekazana zostanie na następujące działania:

1. „Przebudowa drogi powiatowej nr 3571P Dębsko – Prochy wraz z chodnikiem w miejscowości Pruszkowo”
– wysokość pomocy finansowej 25.000,00 zł brutto

2. „Przebudowa chodnika w ciągu drogi powiatowej nr 3593P Wielichowo – Kamieniec w miejscowości
Trzcinica” – wysokość pomocy finansowej 75.000,00 zł brutto.

Uzasadnieniem pomocy finansowej gminy na zadania własne powiatu jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy Wielichowo. Szczegóły pomocy finansowej zostaną zawarte w umowie między stronami.

Dyskusję przed podjęciem uchwały rozpoczął radny Jerzy Kostrzewa

Pięknieją nasze drogi powiatowe, wojewódzkie, realizujemy wspólnie te przedsięwzięcia, ale co maja powiedzieć mieszkańcy naszej gminy, którzy mieszkają na ulicach, gdzie jeszcze nie jest nic utwardzone? – pytał przed głosowaniem radny Kostrzewa. – Realizujemy zadania starostwa powiatowego, ale co mamy powiedzieć mieszkańcom, którzy mieszkają przy drogach gminnych, nieutwardzonych, błoto po kostki. Remontujemy chodniki, te które w miarę do przejścia jeszcze są, a co sołtys czy radny ma powiedzieć przykładowo mieszkańcowi mojej wioski, gdzie 40 % dróg jest nieutwardzonych, a my realizujemy przedsięwzięcia tam, gdzie wg mnie nie ma jeszcze takiej potrzeby – dodał.

Do wypowiedzi radnego ustosunkowała się burmistrz Honorata Kozłowska, która powiedziała, że

(…) na temat planowanej przebudowy chodników najlepiej byłoby, gdyby wypowiedzieli sie sołtysi, bo to między innymi były wnioski mieszkańców. Jak my tych pieniędzy nie dołożymy, to my ich w ogóle nie dostaniemy – powiedziała burmistrz. Więc albo bierzemy i robimy wspólnie, albo nie mamy tego zrobionego. Kwestia chodzenia w błocie i nieutwardzonych dróg, myślę, że chodzi tutaj o Śniaty i Pan radny do tego się ustosunkowuje, to Pan radny wie, że dokumentacja jest w tym roku przewidziana do zrobienia.

Burmistrz podkreślała, że wie, iż w gminie są takie drogi, nie tylko na wsiach. Uzbrójmy się w cierpliwość – apelowała burmistrz, mówiąc że w ciągu dwóch lat nie można nadrobić wieloletnich zaległości.

Zapis całej dyskusji, która odbyła się w związku z podjęciem tej uchwały dostępny jest na filmie.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24