„Kilim wielichowski” jest kulturowym dziedzictwem regionu

Przez kilkadziesiąt lat w Wielichowie działał zakład Wielkopolskiej Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego. Popularne “kilimy” od nazwy sztandarowego wyrobu powstającego w Wielichowie przestały istnieć krótko po transformacji ustrojowej. Tradycja rękodzieła w Wielichowie jest jeszcze dłuższa. Fabryka kilimów została założona w 1921 roku przez prof. Marcina Nadobnika.

Pomijając smutny koniec wielichowskiego zakładu trzeba przyznać, że pozostałe po nim dzieła są prawdziwymi unikatami. Dość powiedzieć, że wprawna i uzdolniona pracownica w ciągu ośmiu godzin pracy była w stanie wykonać zaledwie kilkanaście centymetrów bieżących kilimu.

Wełniane arcydzieła o motywach ludowych trafiały do wielu krajów Europy zachodniej i nie tylko. Wiele z nich wciąż znajduje się w Wielichowie.

Dziś w Centrum Kultury odbyła się oficjalna inauguracja wystawy eksponatów związanych z ta produkcją. Licznie zgromadzili się tam ludzie związani z wielichowskim zakładem oraz zaproszeni goście. Wystawie “Wielichowskie kilimy” patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. jest ona włączona do programu Niepodległa.

Twórcy wystawy tak opisują to przedsięwzięcie:

Naszym celem jest kultywowanie pamięci o wielichowskich kilimach. Fabryka kilimów została założona w 1921 roku przez prof. Marcina Nadobnika („Kilim wielichowski”). Po wojnie, aż do 1991 roku zakład produkował dla wielkopolskiej Cepelii i dawał zatrudnienie kilkuset osobom w regionie.

Projekty tworzone przez artystów plastyków z ASP z Poznania, a wyrabiane w Wielichowie niejednokrotnie zdobywały nagrody na międzynarodowych wystawach i konkursach. Tym sposobem rozsławiały rękodzieło ludowe i artystyczne Polski.

Nasza wystawa integruje lokalną społeczność, jednoczy artystów i rękodzielników. W trakcie spotkań podnosimy wartość dziedzictwa kulturowego, organizujemy wykłady, prelekcje, na których omawiamy także sytuację historyczną naszego regionu.

Planujemy cykl spotkań oraz wydanie pamiątkowego folderu, promującego wartości lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Galerię można przejrzeć klikając strzałkę na zdjęciu.
Wielichowskie Kilimy

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *