Komiks nagrodzony

Uczniowie szkoły podstawowej w Wilkowie Polskim zostali laureatami wojewódzkiego konkursu „Epizody z Powstania Wielkopolskiego w komiksie i plakacie”.

Dnia 10 stycznia 2019 r. w Poznaniu odbyło się w uroczyste podsumowanie projektu oraz rozdanie nagród zwycięzcom konkursu „Epizody z Powstania Wielkopolskiego w komiksie i plakacie”.

Konkurs został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Składał się z dwóch etapów – w pierwszym uczniowie i ich opiekunowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Młodzieżowym Domu Kultury nr 3 w Poznaniu, w drugim – wykonywali komiksy bądź plakaty, które – po selekcji na etapie szkolnym – wysłane zostały w listopadzie 2018 r. do Poznania, na etap wojewódzki. Prace musiały dotyczyć jednego z epizodów Powstania Wielkopolskiego. Oprócz pracy plastycznej uczniowie musieli wykazać się wiedzą historyczna i opisać wydarzenie, które przedstawiali w wybranej przez siebie formie.

W konkursie szkolnym w Szkole Podstawowej im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich w Wilkowie Polskim wzięło udział kilkunastu uczniów. Pracowali nad plakatami – indywidualnie  oraz nad stworzeniem komiksów – zespołowo. Tworzenie komiksów nie jest łatwym zadaniem, ale prace uczniów klasy siódmej i ósmej zachwyciły szkolne jury swoim profesjonalizmem i walorami artystycznymi.

Niestety, zgodnie z regulaminem, szkoła mogła przesłać tylko jedną pracę – jury wytypowało przygotowany przez uczniów klasy ósmej komiks, poświęcony księdzu Foreckiemu, który w styczniu 1919 r., razem z grupą ochotników z parafii wilkowskiej  zatrzymał kolejkę wąskotorową i – rozbroiwszy niemiecką obsługę – zmusił ich do przewiezienia oddziału ochotników- powstańców  do Rakoniewic. Historia opowiedziana w kronice parafialnej parafii św. Jadwigi w Wilkowie Polskim, dobrze jest znana uczniom szkoły noszącej imię lokalnych bohaterów.

I właśnie ta praca zdobyła I miejsce w swojej kategorii wiekowej i zyskała uznanie profesjonalnego twórcy komiksów, Witolda Tkaczyka, który bardzo wysoko ją ocenił. Uczniowie kl. VIII z Wilkowa – Mateusz Maćkowski, Emilia Domin i Martyna Krzyżkowiak , pod opieką Hanny Czapli, zostali laureatami konkursu. Nagrody w siedzibie IPN w Poznaniu wręczała im  Wielkopolska Kurator Oświaty, Elżbieta Leszczyńska, na uroczystej gali, połączonej z wystawą prac uczniów.

Organizatorem przedsięwzięcia był Instytut Pamięci Narodowej oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu, konkursowi patronował też wojewoda Poznański, a współorganizował  Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 w Poznaniu i Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Udział w uroczystości w stulecie Odzyskania Niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego na długo zapewne zapisze się w pamięci nagrodzonych uczniów.

Autor tekstu i zdjęć – Hanna Czapla.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24