Łubnica: „Dzień Pola 2016”

Tradycyjnie już po raz XXII w powiecie grodziskim, w dniu 29 czerwca br., w Łubnicy gm. Wielichowo odbył się powiatowy „Dzień Pola 2016” organizowany przez ZD WODR w Grodzisku Wlkp., Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp., oraz Market Rolniczy „Minge” Granowo.

Impreza skupiła wielu rolników, przedstawicieli władz samorządowych, strażaków, instytucji obsługujących wieś i rolnictwo.

Program imprezy był bardzo bogaty, a rozpoczął się realizacją projektu dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Była pogadanka, pokaz gaśniczy, pokaz udzielania pierwszej pomocy , konkurs wiedzy o bezpieczeństwie przeciwpożarowym.

Ideą i celem spotkania pt. „Poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego na obszarach wiejskich województwa wielkopolskiego” jest podniesienie świadomości rolników i mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom.

Bardzo ciekawą akcję edukacyjn-pokazową przeprowadzili srażacy z PSP w Grodzisku Wlkp. , OSP Wielichowo, OSP Łubnica.

Ważną i interesującą częścią spotkania było seminarium tematycznie związane z nowoczesną wiedzą rolniczą z uwzględnieniem ochrony środowiska.  Rolnicy z zainteresowaniem wysłuchali krótkiego wykładu pana Andrzeja Obsta – głównego specjalisty ds. integrowanej ochrony roślin w WODR Poznań dotyczącego  aktualnych spraw w rolnictwie i nowoczesnej technologii uprawy roślin.

Kolejną częścią spotkania, był objazd pól demonstracyjnych z przewodnikami i zwiedzanie kolekcji odmian zbóż jarych i ozimych oraz  kukurydzy. Pokazy oraz otwarte doradztwo rolnicze cieszyło się dużym zainteresowaniem.

W tym roku demonstracje i kolekcje roślin uprawnych przygotowali rolnicy z Łubnicy w osobach: pan Marian Maćkowiak, pan Paweł Smukała, pan Krzysztof Duda.

Licznie zgromadzeni rolnicy wymieniali doświadczenia, mieli też możliwość skorzystania z informacji i porad udzielanych w czasie zwiedzania demonstracji polowych, kolekcji odmian zbóż ozimych i kukurydzy.

W ramach spotkania odbył się również konkurs wiedzy rolniczej, a wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę – Market Rolniczy „Minge”.

Na zakończenie odbyła się integracja przy przepysznych potrawach przygotowanych przez kucharzy z restauracji MDS w Wielichowie. Po wspólnym posiłku i biesiadowaniu odbyły się podziękowania organizatorom i sponsorom, co świadczy o celowości organizacji tego typu imprez na rzecz środowiska wiejskiego.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24