Mieszkańcy gminy Wielichowo usłyszeli zarzuty

Zagubiony w listopadzie ubiegłego roku telefon trafił do rąk nastolatka z gminy Wielichowo.

Mężczyzna skuszony atrakcyjną ceną kupił go wiedząc, że nie jest własnością sprzedających. W efekcie usłyszał zarzut zagrożony karą nawet pięcioletniego więzienia. Zarzuty przywłaszczenia cudzej rzeczy usłyszeli trzej kolejni młodzi mężczyźni.

Zarzutami popełnienia przestępstw przez kilku młodych mężczyzn zakończyło się wszczęte przez policjantów z Przemętu postępowanie, którego zaczątkiem było zdarzenie z listopada ubiegłego roku. Trzej nastolatkowie – mieszkańcy gminy Wielichowo – przebywając na terenie Górska znaleźli telefon Samsung Galaxy Xcover 4 wraz z etui i 50-złotowym banknotem. Zgodnie z tym, co wspólnie postanowili, kartę SIM oraz etui wyrzucili, gotówkę podzielili między siebie, natomiast telefon zabrał ze sobą jeden z nich.

Po pewnym czasie mężczyzna zaproponował sprzedaż telefonu swemu znajomemu. Smartfon, którego wartość rynkowa oscylowała na poziomie około 1200 złotych trafił do rąk nowego właściciela za … 180 złotych.  Nastolatek wiedząc, że telefon został znaleziony i nie należał do sprzedającego, szukał w Internecie sposobów na to, jak uniknąć jego identyfikacji w przypadku dalszego użytkowania. Podjęte zabiegi nie dały jednak rezultatu i bardzo szybko policjanci ustalili, gdzie znajduje się urządzenie, którego utratę zgłoszono zaledwie kilka dni wcześniej.

Właściciel telefonu – mieszkaniec Moch  – początkowo będąc przekonany, że zagubionego telefonu nie uda się odzyskać zgłosił fakt jego utraty dopiero w styczniu.

Funkcjonariusze PP w Przemęcie odzyskali telefon, który wrócił już do swojego właściciela. W trakcie przesłuchań ustalili, że młodzieńcy podzielili między siebie kwotę uzyskaną z jego sprzedaży. Trzech młodych mężczyzn, którzy go znaleźli i nie dopełnili obowiązku zwrotu w ustawowym terminie usłyszało zarzut przywłaszczenia sankcjonowany grzywną lub pozbawieniem wolności do roku.

Z karą musi liczyć się również mężczyzna, który kupił telefon, wiedząc że został uzyskany za pomocą czynu zabronionego. W jego przypadku sankcją może być nawet pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24