Mieszkańcy Ziemina apelują o budowę ścieżki rowerowej

W dniu dzisiejszym, m. in. do Urzędu Miejskiego w Wielichowie, została złożona petycja od 120 mieszkańców Ziemina dotycząca likwidacji torów nieczynnej kolejki wąskotorowej i budowy na jej przebiegu ścieżki pieszo-rowerowej między Wielichowem a Śniatami.

Infrastrukturą Śmigielskiej Kolei Dojazdowej, do której zaliczają się tory, o których mowa w petycji, zarządza gmina Śmigiel. Do niej także petycja została skierowana.

Aktualnie jedynym bezpiecznym sposobem dostania się do pobliskich miejscowości jak Śniaty czy Wielichowo jest podróż samochodem. Wieś Ziemin jest szczególnie powiązana z Wielichowem. Korzystamy tam ze sklepów, urzędów, dzieci uczęszczają do szkoły i przedszkola, chodzimy tam do kościoła. Zapewniamy, że wiele osób zdecydowałoby się nie raz pokonać ten krótki 2 kilometrowy odcinek rowerem lub pieszo, gdyby były ku temu warunki.

Aktualnie w Zieminie nie ma nawet sklepu spożywczego, więc niektóre osoby udają się poboczem do Wielichowa, ryzykując w zasadzie życie. Budowa ścieżki rowerowej na tym stosunkowo krótkim odcinku, jest tym bardziej uzasadniona, iż od miejscowości Wielichowo w stronę Rakoniewic (poniżej: kolor czarny) przebiega ścieżka rowerowa, dalej wielokilometrowa ścieżka w stronę Wolsztyna oraz w 2017 roku dokończona zostanie ścieżka rowerowa w stronę Grodziska Wielkopolskiego. Z kolei w drugą stronę od Ziemina, ale dopiero od miejscowości Śniaty przebiega ścieżka do Wilkowa Polskiego (poniżej: kolor czarny). Od tych ścieżek Ziemin jest jednak odcięty (poniżej: kolor czerwony), można jedynie zaryzykować przejazd Drogą Wojewódzką nr 312 aby się do nich dostać.

-argumentują autorzy petycji. [Pełna treść petycji do pobrania]

Na ten temat wypowiedziała się Burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska

Ta ścieżka w najbliższym czasie nie powstanie z tego względu, że Śmigiel (gmina, która jest dysponentem torowiska) nie podjął jeszcze decyzji w sprawie dalszych losów torów. Początkowo była mowa, że tory te zostaną zdemontowane i w tym pasie taka ścieżka byłaby możliwa do wykonania. Niestety Śmigiel na razie takiej decyzji nie podjął.

– powiedziała burmistrz Honorata Kozłowska podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Wielichowa.

Wypowiedź do odsłuchania niżej:

Uważam, że budowa ścieżki rowerowej na odcinku Wielichowo-Śniaty jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Ziemina oraz sąsiednich miejscowości. Dlatego złożyliśmy petycję również do władz Śmigla z prośbą o likwidację torów i zaniechanie planów rewitalizacji kolejki. Mam nadzieję, że Władze Śmigla postawią dobro ludzi ponad tę mało praktyczną i zapewne bardzo kosztowną ideę jaką jest odbudowa torów i tym samym otworzą drogę Pani Burmistrz Wielichowa do rozpoczęcia inwestycji budowy ścieżki. Liczę też na to, że władze Wielichowa zrobią wszystko aby dojść do porozumienia w tej kwestii z władzami Śmigla.

– mówi mieszkaniec Ziemina Dariusz Kryszak

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24