Najlepsi po raz drugi

Dane wyjściowe debugowania reklam

Reklama jest wyświetlna na stronie

obecny wpis: Najlepsi po raz drugi, ID: 18527

Reklama: Adsense elastyczna (21055)
Grupa reklam: TOP Post (968)
Miejsce reklamy: Nad wpisem (nad-wpisem)

Znajdź rozwiązania w podręczniku

Grupa projektowa ze Szkoły Podstawowej w Wielichowie po raz drugi zwyciężyła w ogólnopolskim programie Bramy Poznania „Szkoła Dziedzictwa”.

 Od grudnia 2018 roku do kwietnia 2019r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wielichowie brali udział w programie edukacyjnym „Szkoła Dziedzictwa”. Tym razem odbywał się on pod hasłem: ONA. Związane było to z przypadająca w roku szkolnym 2018/2019 rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a także ustanowienie roku 2018 przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Praw Kobiet. Zadanie konkursowe polegało na popularyzowaniu lokalnych bohaterek i ich działalności, która w różnorodny sposób była realizowana w okresie zaborów, a później w procesie odzyskiwania i budowania wolności. Opowieści o nich miały być zrealizowane m.in. z wykorzystaniem metody pop-up muzeum.

Partnerem merytorycznym „Szkoły dziedzictwa ONA” jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Program jest objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania, Pana Jacka Jaśkowiaka oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Tytuł naszego projektu „Czyń coś powinien, będzie, co może” to motto rodu Niegolewskich. Do tej rodziny należała bowiem nasza bohaterka – Wanda z Wężyków Niegolewska. Światła ziemianka, której działalność w okresie zaborów oraz w czasach odzyskiwania wolności polegała m.in. na szerzeniu oświaty i podniesieniu kultury wsi. Im więcej dowiadywaliśmy się o niej, tym bardziej nas zaskakiwała. Zadawaliśmy sobie pytanie: Jak jedna kobieta mogła zrobić tak wiele dobrego?

Przez 4 miesiące podjęliśmy wiele różnorodnych zadań, które miały na celu zapoznanie się z postacią oraz przybliżenie działalności Wandy Niegolewskiej lokalnej społeczności.

Oto niektóre z nich:
1. Wycieczka do Poznania. Uczniowie wcielili się w rolę przewodników po mieście i przedstawiali sylwetki kobiet związanych z Poznaniem, korzystając z wydanej przez Bramę Poznania broszury oraz wiadomości znalezionych wcześniej w Internecie.

2. Nawiązanie kontaktu z urzędami w powiecie grodziskim (Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Wielichowo, Granowo, Kamieniec) w celu uzyskania informacji, ile ulic w naszym powiecie ma za patrona kobietę. Uczniowie mailowo skontaktowali się z urzędami. Z zebranych informacji powstała notatka opublikowana w serwisie internetowym

https://pgo24.pl/gdzie-te-kobiety/


3. Poszukiwanie w Internecie i literaturze wiadomości na temat Wandy Niegolewskiej oraz nawiązanie mailowego kontaktu z wnuczką bohaterki. 


4. Spotkanie z panią Wandą Niegolewską (wnuczką naszej bohaterki). Uczniowie przeprowadzili wywiad z panią Niegolewską. Wnuczka bohaterki zabrała nas na wycieczkę śladami swojej babci. Udaliśmy się do Niegolewa (majątku Niegolewskich), następnie w Buku zobaczyliśmy mural powstańczy, na którym ukazane są sylwetki Wandy i Stanisława Niegolewskich oraz na cmentarzu w Buku – miejsce pochówku.

5. Wykonanie prezentacji multimedialnej o Wandzie Niegolewskiej. Na godzinach wychowawczych z sylwetką naszej bohaterki zapoznaliśmy uczniów klas 4-8.

6. Przygotowanie konkursu plastycznego dotyczącego życia Wandy Niegolewskiej (uczniowie wykonywali ilustracje do wybranych działalności i aktywności bohaterki). 

7. Spotkania ze współczesnymi kobietami z naszej okolicy, które swoim działaniem realizują niektóre idee Wandy Niegolewskiej i przeprowadzenie z nimi wywiadów (film):
a) Genowefą Feldgebel – przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich oraz Rady Miejskiej w Wielichowie,
b) Honoratą Kozłowską – burmistrzem Wielichowa,
c) Bogumiłą Andrzejewską – dyrektorem naszej szkoły,
d) Hanną Drzymałą – Celichowską – doktorem habilitowanym nauk biologicznych,
e) Danutą Nijaką – radną powiatu grodziskiego,
f) Agatą Szymczak – nauczycielką i wolontariuszką w przytulisku dla zwierząt.

8. Wykonywanie lapbooków o Wandzie Niegolewskiej. Uczniowie z grupy projektowej w zespołach wykonali 4 lapbooki (dotyczą działalności bohaterki).

9. Przygotowywanie materiałów na wystawę. Wykonaliśmy zaproszenia na otwarcie wystawy, plakaty informujących o wystawie, zakładki o Wandzie Niegolewskiej, księgę pamiątkową, foto budkę ukazującą Wandę Niegolewską, postumenty oraz inne materiały potrzebne przy tworzeniu pop-up muzeum.

10. Pieczenie ciast na otwarcie pop-up muzeum. Uczennice z grupy projektowej samodzielnie upiekły ciasta na warsztaty i otwarcie pop-up muzeum).

11. Wizyta w Urzędzie Miejskim w Grodzisku Wielkopolskim i spotkanie z burmistrzem Piotrem Hojanem. Udaliśmy się  na spotkanie w celu zaprezentowania sylwetki Wandy Niegolewskiej oraz przeprowadzenia rozmowy na temat nadania w przyszłości ulicy lub skwerowi im. Wandy Niegolewskiej (https://wielichowo.pgo24.pl/z-wizyta-w-grodziskim-ratuszu/).


12. Publikowanie notatek z działań projektowych na stronie szkoły oraz lokalnego serwisu internetowego PGO24.PL

np. http://www.zswielichowo.pl/artykul.php?id=4018&tytul=Uczymy+si%EA+od+aktywnych+pa%F1&x=75&y=12

Publikacje w lokalnym serwisie internetowym oraz na stronie szkoły sprawiły, że z postacią Wandy Niegolewskiej oraz z naszymi projektowymi działaniami może zapoznać się więcej osób.


13. Przygotowanie wystawy w formie pop-up muzeum – Herstoria, czyli opowieść o NIEJ (Wanda z Wężyków Niegolewska.

.

https://wielichowo.pgo24.pl/bohaterki-filmu-na-otwarciu-pop-up-muzeum-w-wielichowie/

14. Nawiązanie kontaktu ze Szkołą Podstawową im. Andrzeja i Władysława Niegolewskich w Rudnikach. Z naszą wystawą udaliśmy się do tej szkoły. Nosi ona bowiem imię męskich członków rodziny męża Wandy Niegolewskiej.

Motto rodu Niegolewskich Czyń coś powinien, będzie, co może stało się dla nas powodem do zastanowienia nad tym, co my żyjący w wolnym, demokratycznym państwie możemy dziś zrobić, aby wcielać w życie idee naszej bohaterki. Postanowiliśmy zadziałać na polu oświatowym, dlatego w ramach projektu i pop-up muzeum, przy współpracy z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia Seniorów Druga Młodość, zorganizowaliśmy dla uczniów naszej szkoły warsztaty. Uczniowie wykonywali kartki świąteczne, ozdobne jajka wielkanocne oraz przygotowywali zdrowe i smaczne koktajle.

Jako, że Wanda Niegolewska dla podtrzymywania polskości organizowała szkolnictwo elementarne: tajne nauczanie języka polskiego, śpiewu i historii, a także amatorskie przedstawienia teatralne, zakładała biblioteki i działała na rzecz Towarzystwa Czytelni Ludowych, my też postanowiliśmy zrobić coś, by propagować czytelnictwo. Udaliśmy się do Przedszkola Świat Bajek w Wielichowie, gdzie zaprezentowaliśmy dzieciom inscenizacje wierszy Jana Brzechwy, przeprowadziliśmy quiz z uważnego słuchania oraz konkurs plastyczny.
http://www.przedszkole-wielichowo.pl/2019/03/poezja-dla-przedszkolakow.html

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam podczas realizacji projektu:

– bohaterkom naszego filmu: pani Wandzie Niegolewskiej, pani Bogumile Andrzejewskiej, pani Honoracie Kozłowskiej, pani Genowefie Feldgebel, pani Danucie Nijakiej, pani Hannie Drzymale – Celichowskiej, pani Agacie Szymczak;

– paniom ze Stowarzyszenia Seniorów „Druga Młodość”;

– panu Piotrowi Hojanowi – burmistrzowi Grodziska Wielkopolskiego;

– pani Joannie Pedzie – Mańkowskiej za pomoc w organizacji warsztatów i wystawy;

– panu Przemysławowi Wojciechowskiemu za wykonanie postumentów do wystawy;

– panu Dominikowi Grafowi za wypożyczenie stroju powstańca;

– pracownikom Centrum Kultury „Pod wieżą” i biblioteki w Wielichowie.

Opiekun projektu: Joanna Wróbel – Szała

0 0 głosuj
Ocena artykułu
Dane wyjściowe debugowania reklam

Reklama jest wyświetlna na stronie

obecny wpis: Najlepsi po raz drugi, ID: 18527

Reklama: Adsense elastyczna (21055)
Grupa reklam: BOTTOM Post (970)
Miejsce reklamy: Pod wpisem (pod-wpisem)

Znajdź rozwiązania w podręczniku

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x