Nie ma dobrych informacji dla rowerzystów w gminie Wielichowo

Drugi raz w historii wyruszył dziś z Wielichowa rowerowy “Rajd dla ścieżki i dla zdrowia”. Kilkadziesiąt osób pojechało, aby zwrócić uwagę na potrzebę budowy ścieżki rowerowej Wielichowo-Śniaty (wzdłuż drogi wojewódzkiej).

Deficyt istniejących w gminie Wielichowo ścieżek rowerowych jest zauważalny. Od blisko 6 lat w gminie nie powstał żaden znaczący odcinek drogi rowerowej. Władze tłumaczą to ograniczonymi środkami finansowymi i pilniejszymi zadaniami do realizacji.

Główna część trasy dzisiejszego rajdu przebiegała wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 312. Na terenie gminy Wielichowo przy tej drodze są zbudowane ścieżki rowerowe z Wielichowa do Rakoniewic i ze Śniat do Wilkowa Polskiego.

Brakuje natomiast odcinka ścieżki rowerowej między Wielichowem, a Śniatami, co skutecznie odcina możliwość bezpiecznego przejazdu rowerem z Wielichowa do Ziemina i Śniat. Dzisiejszy rajd rowerowy jest swego rodzaju apelem o zmianę tego stanu rzeczy. Pytanie, kto miałby być jego adresatem?

Zbudowanie ścieżki nie będzie możliwe w oparciu o środki pochodzące wyłącznie z budżetu gminy. Aby to zamierzenie przeprowadzić możliwie najniższym kosztem, należałoby wykorzystać nasyp torowiska nieczynnej linii kolejki wąskotorowej, którym zarządza gmina Śmigiel. Porozumienie samorządów Wielichowa i Śmigla w tej kwestii jest nieodzowne.
Konieczne będzie także uzyskanie finansowania ścieżki z budżetu wojewódzkiego.

Natężenie ruchu na odcinku Wielichowo – Czacz osiąga blisko 3000 pojazdów na dobę (dane wg pomiarów GDDKiA z 2015 roku), na co zwracali uwagę mieszkańcy Ziemina adresując dwa lata temu petycję do władz Wielichowa i Śmigla, dotyczącą budowy ścieżki.

Petycja ta nie przyniosła pożądanego rezultatu, natomiast usztywniło się stanowisko władz Śmigla. Tamtejsi radni uznali zawarty w petycji pomysł wykorzystania torowiska pod budowę ścieżki za nieuzasadniony, argumentując to potrzebą ochrony dziedzictwa narodowego, którym jest kolejka. Wcześniej gmina Wielichowo otrzymała w darowiźnie od gminy Śmigiel teren z budynkiem stacji kolejki w Wielichowie, wyremontowany przez członków wielichowskiego LOKu.

Głównym organizatorem rajdu jest Centrum Kultury w Wielichowie,a poza tym organizatorami są członkinie Kół Gospodyń Wiejskich w Zieminie i Śniatach, Sołectwo Ziemin, LOK Sekcja Motocyklowa w Wielichowie, OSP Wielichowo, Urząd Miejski w Wielichowie. Patronat nad rajdem poraz drugi objęła Burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska.

MSz

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *