“Obrazy igłą malowane” -wystawa prac księdza Romana Nowaka z Proch

Ksiądz Roman Nowak z Proch od 23 lat maluje obrazy za pomocą haftu krzyżykowego. Haft ten jest w rodzinie księdza hobbystyczną tradycją.

Tematyka, którą podejmuje niejednokrotnie – jak sam określa jest ogólną. Kolejną pasją księdza są konie i motocykle, które też uwiecznia w swoich pracach.

Do tej pory powstało około 200 prac za pomocą francuskich nici, które mają aż 500 odcieni kolorów. Obrazy wystawiane były już w Domu Kultury w Obornikach i Kostrzyniu oraz na probostwie w Kąkolewie i Prochach.

Mało, kto wie, iż historia haftu krzyżykowego sięga XVI wieku i narodziła się we Włoszech. W ciągu kolejnych dwóch stuleci haft stał się znany we Francji, a XIX wieku spopularyzowano go na polskich wsiach, gdzie służył do zdobienia strojów i przedmiotów codziennego użytku – bielizny pościelowej, makatek.

Centrum Kultury i Biblioteka zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy obrazów księdza Romana we wtorek 11 kwietnia o godzinie 12.30 w holu Biblioteki. Prace będzie można obejrzeć, a także nabyć w godzinach otwarcia biblioteki od 10.00 – 18.00.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24