Odwodnienie stadionu w Wielichowie nie zdaje egzaminu

W niedzielę 8 października br. piłkarze Pieczarki Wielichowo mieli rozegrać kolejną kolejkę w ramach rozgrywek B klasy z zespołem Orlika Sepno. Mieli, bo mecz się nie odbył, ale nie z winy zawodników, lecz ze względu na stan płyty boiska.

Mecz się nie odbył, zawodnicy z Sepna zaliczyli wycieczkę krajoznawczą do Wielichowa, a sędziowie skasowali należne pół diety, które uszczupliło budżet klubu.

Pomimo odwołanego meczu w okolicy szatni rozgorzała emocjonująca dyskusja, kto odpowiada za taki stan rzeczy. Zarząd Pieczarki, piłkarze i kibice nie kryli rozgoryczenia, że boisko po modernizacji jest w dużo gorszym stanie niż przed. Podczas rozmowy obecni byli radni Florian Matysiak i Tomasz Frąckowiak- podwykonawca na wielichowskim stadionie. Obecni mogli usłyszeć od nich, że prace zostały wykonane zgodnie z projektem, a stan, w jakim jest boisko to następstwo obfitych opadów w ostatnim okresie, że trawa musi być nawożona, aby się zakorzeniła i wtedy spełni swoją rolę, a ponadto odpowiedzialność za inwestycje ponosi generalny wykonawca.

Te argumenty nie przekonywały piłkarzy, którzy za przykład podali okoliczne zespoły, które rozgrywają swoje mecze, a opady również ich nie oszczędzają.

Na stronie generalnego wykonawcy trudno znaleźć jakąkolwiek inwestycję i referencje związane z budową boiska trawiastego, nawet w realizacjach firmy z 2017 roku brak choćby wzmianki o budowie boiska w Wielichowie. Raczej nie ma się czym chwalić. Na stronie Urzędu jest informacja co do zakresu prac renowacji: uprawa gleby przy pomocy mocnej glebogryzarki/mulczera na głębokość min 15 cm, uzupełnienie ziemi urodzajnej w miejscach brakujących (najbardziej zaniżone – 20cm) około 150 m3, niwelacja terenu +/- 5 cm, dowóz piasku 0-2 celem rozluźnienia ziemi i uzyskania struktury przepuszczalnej wraz z równomiernym rozplanowaniem po całej powierzchni (warstwa ok 3 cm), wymieszanie gleby i piasku glebogryzarką, mikroniwelacja, przycinka drzew. Dotacja celowa z budżetu gminy na modernizację stadionu wyniosła ok. 60 tys. zł.

Przypomnijmy, że problemy z wodą zaczęły się już podczas odbioru stadionu przez rozgrywkami i od tego czasu każdy mecz, który ma się rozegrać na wielichowskim stadionie stoi pod znakiem zapytania ze względu na stan boiska.

Reasumując, stadion w Wielichowie w tej chwili nie nadaje się do rozgrywania meczów, ba w takim stanie, gdzie miejscami woda sięga po kostki, nie nadaje się do niczego. Zarząd Klubu musi szukać boiska zastępczego, co wiąże się z kosztami wynajmu. Położenia nie zazdroszczą klubowi także rywale, którzy widzieli stan boiska.

W tej sytuacji naturalnym wydaje się posunięcie władz LKP Pieczarka Wielichowo, które zamierzają zwrócić się z prośbą do burmistrz o doprowadzenie stanu boiska zlokalizowanego przy ul. Parkowej w Wielichowie do stanu używalności. Gmina, będzie miała na to czas do wiosny, bo jak zapowiadają władze klubu, aby uniknąć większych dodatkowych kosztów pozostałe mecze zaplanowane w Wielichowie zostały odwołane i zostaną rozegrane na boiskach rywali. Być może ten czas pozwoli opaść emocjom i znaleźć sensowne rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkich.

Galerię można przejrzeć klikając prawa strzałkę na zdjęciu:
Stadion Wielichowo

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24