Pokazały, że w gwarze wielkopolskiej nie mają sobie równych

Trzy uczennice  szkoły w Wielichowie  Oliwia Sroczyńska z kl. 6a,  Magdalena Jankowiak z kl. 2c gimnazjum i  Emilia Superlak z kl. 3b gimnazjum wzięły udział w odbywającym się 9 grudnia w Kościanie XVII Powiatowym Konkursie Gwary Wielkopolskiej.

Ogółem do rywalizacji przystąpiło 42 uczniów z 15 szkół powiatu kościańskiego i grodziskiego. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Skłania on uczniów do poznawania gwary wielkopolskiej, ale jest dla nich również dobrą zabawą i okazją do zdrowej rywalizacji.

Konkurs składał się z dwóch części:  pisemnej  i ustnej.  Do  finału, po części pisemnej,  przeszło 6   uczniów. Ponieważ po części ustnej okazało się, że 3 uczennice zdobyły taką samą ilość punktów, konieczna okazała się dogrywka. Dodatkowe pytania wyłoniły zwyciężczynię konkursu. Okazała się nią uczennica naszej szkoły – Oliwia Sroczyńska.

Trzecie miejsce zajęła Magdalena Jankowiak. Tuż za finalistkami znalazła się Emilia Superlak.

Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu oraz laureatów ufundowali: Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Powiatu Kościańskiego, Burmistrz Miasta Kościana, Rada Miejska Kościana oraz Polskie Radio Poznań.

W przyszłym roku odbędzie się kolejna XVIII edycja konkursu, która  poświęcona zostanie setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Dziewczynom oraz przygotowującej je nauczycielce Danucie Dabergut gratulujemy.

 

 

 

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24