Spotkała się Grupa Inicjatywna

Spotkanie czternastu członków grupy inicjatywnej, które odbyło się we wtorek 7 lutego 2012 roku o godz. 17.00 w Centrum Kultury w Wielichowie zakończyło się intencją powołania stowarzyszenia o wstępnej nazwie: “Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielichowskiej”. Jednym z pierwszych celów stowarzyszenia ma być renowacja pomnika Poległych i Pomordowanych.

Obecna treść tablicy umieszczonej od strony frontowej: „Cześć bohaterom i męczennikom 1939-1945”. Po lewej stronie wmurowana jest tablica o treści: „Zginęli w obozach koncentracyjnych: Andrzejewski Ignacy, Pohl Ignacy, Ks. Pr. Górski Ludwik, Pochanke Michał, Gajdziński Leon, Ks. Sibilski Julian, Kużdowicz Edmund, Sibilski Jan, Nijaki Franciszek, Tietz Gracjan, Orzałkiewicz Kwiryn. Po stronie prawej widnieje tablica zawierająca treść: „Polegli i rostrzelani Górny Stanisław Michalak Franciszek Kapski Antoni Markowski Jan Pawliczak Bronisław Markowski Henryk Stróżyk Jan Łakomy Antoni ojciec Szamotulik Stanisław Łakomy Antoni syn.

[good-old-gallery id=”4911″]

Pomnik został nadgryziony zębem czasu i widać, że wymaga konserwacji. W Centrum Kultury Paweł Michalski koordynuje prace komitetu renowacji, do którego zaprasza osoby zainteresowane. Mówi również, że wmurowane tablice nie upamiętniają wszystkich ofiar wojny. Nie można mieć jednak pewności, że wszystkie ofiary są już znane. Pomnik żołnierza przy ul. Grodziskiej został zbudowany w miejscu przedwojennego pomnika upamiętniającego 10 lecie odzyskania niepodległości zburzonego po rozpoczęciu II wojny światowej.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24