Poszukiwacze przygód tropem powstańców po Wilkowie Polskim


Cztery godziny na doskonałej zabawie podczas szkolnego eduroomu z okazji Dnia Patrona oraz Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego spędzili we wtorek, 26 lutego 2019 roku, uczniowie naszej szkoły.

Obchody obu świąt rozpoczęło spotkanie na sali gimnastycznej, gdzie po obejrzeniu króciutkiego filmu o dziejach polszczyzny, wzięli udział w spontanicznej akademii z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Uczniowie otrzymali teksty bezpośrednio przed nią i musieli bardzo uważać, by nie spóźnić się ze swoją kwestią i wypowiedzieć ją w odpowiednim momencie. Wszyscy doskonale zdali ten „test czujności” i szybko przeszli do dalszej części obchodów, poświęconych już po raz 13 Patronom Szkoły – Powstańcom Wielkopolskim.

Bawili się w Poszukiwaczy Przygód, wyruszajacych pod opieką  Wielkich Magów Gry – nauczycieli – śladami powstańców po Wilkowie Polskim, by odnaleźć tajemniczego bohatera z przeszłości… Musieli się wykazać wieloma umiejetnościami i wiedzą, ale także odwagą i przedsiębiorczością. Były zadania do wykonania przy pomocy wykorzystywanych w szkole tabletów – QRkody do odczytania, zadania interaktywne i quizy, ale były też zadania wymagajace odśpiewania hymnu czy opuszczenia szkoły  i wędrówki po wsi, w poszukiwaniu śladów po powstańcach oraz osób, które przeszłość wsi mogłyby młodym adeptom historii przybliżyć.  Po wykonaniu wszystkich zadań –  zmęczeni, ale zadowoleni – mogli posilić się fundowaną przez niezastąpioną Radę Rodziców kiełbaską, prosto z ogniska, którą zresztą trzeba było samemu upiec.

Grę przygotowały oraz podsumowały nauczycielki szkoły – Paulina Mańkowska oraz Hanna Czapla. Relację z przebiegu gry i jej rezultaty można obejrzeć na YouTube. Tajemniczym bohaterem okazał się Teofil Klonowski, urodzony w Wilkowie Polskim muzyk i pedagog, twórca kolędy „Bracia, patrzcie jeno” oraz zbiorów pieśni, w tym jednego, poświęconego Powstaniu Listopadowemu.

Cieszymy się, że wiedzę historyczną i językową mogliśmy zdobywać w tak atrakcyjnej formie, a jeszcze bardziej z tego, że pamięć o Naszych Patronach – żołnierzach Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich – jest tak żywa wśród mieszkańców. Mamy nadzieję, że przetrwa. Między innymi dzięki tym dzieciom, którym dane było uczyć się w naszej szkole. Na koniec – ku pamięci dla tych, którzy szkołę kończyli dawno – wiersz o naszych patronach:

                                                     Pamięci powstańców wielkopolskich

Kompanii Wilkowskiej

***

Grudniowa noc, skrzypiący śnieg,

zewsząd dochodzą wilcze wołania  .

i nagle dzwon oznajmia wieść:

trzeba się zbierać do powstania.

W Poznaniu już od kilku dni

Wolności się rozlega głos .

Franciszek Ratajczak daninę krwi

Już złożył na ofiarny stos.

W Wilkowie Polskim ksiądz Forecki

Z Poznania ważne dostał rozkazy:

Ochotników zebrać, Niemców rozbrajać

I do powstańczej dotrzeć bazy.

Na dzwonu głos ze Śniat, z  Wilkowa

przyszło stu ludzi, zbrojnych w kije:

-Prowadź nas, księże, chcemy walczyć.

Niech Niemiec widzi, jak chłop się bije!

Ksiądz tylko teszing z plebanii wziął

I poszli na tory wąskotorówki.

„Zatrzymać pociąg, wołać Niemca –

niech wiezie oddział na miejsce zbiórki!”

Konduktor wzbraniał się, wymawiał,

Ksiądz lufę przyłożył mu do skroni-

„ Ich zehle bis drei – i wybieraj

wieziesz nas lub użyję broni!”

I Niemiec w końcu to zrozumiał,

Że opór tutaj zda się na nic.

Uląkł się, ugiął, wpuścił powstańców

I zawiózł oddział do Rakoniewic.

Do wielichowskiej weszli kompanii

Nim sami wilkowską utworzyli.

Wolsztyn, Babimost i Kargowa –

„Krwawiącej granicy” nasi  bronili.

Hanna Czapla

SP Wilkowo Polskie

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *