Jest projekt sieci szkół

Radni podjęli dziś uchwałę w sprawie projektu nowej sieci szkół. Uchwała będzie jeszcze przedmiotem opinii kuratora oświaty.

Wprowadzona przez rząd reforma edukacji wymusiła na samorządach podjęcie decyzji reorganizujących dotychczasowy sposób funkcjonowania szkół na terenie gminy.

Dotychczasowy ZS w Wielichowie stanie się szkołą podstawową ośmioklasową, podobnie jak szkoły w Łubnicy i Wilkowie Polskim, z ta różnicą, że miejscem nauki uczniów klas siódmych i ósmych z Łubnicy i Wilkowa Polskiego będzie szkoła w Wielichowie. Uchwała została podjęta większością głosów. Przeciwny był radny Stanisław Marciniak.

Likwidacja szkoły filialnej w Śniatach

Wcześniej radni podjęli uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji szkoły filialnej w Śniatach. Decyzja ta także będzie podlegać opinii kuratorium. W szkole tej uczy się kilkanaścioro dzieci, a sytuacja demograficzna nie wróży poprawy tej sytuacji. Dla gminy jest to źródło kosztów, które jak można sądzić po wynikach głosowania – nie mają uzasadnienia. Za likwidacją szkoły była większość radnych. Przeciw głosowali Tomasz Frąckowiak i Jerzy Kostrzewa.

Rodzice uczniów ze Śniat będą mogli zdecydować o tym czy dzieci od września rozpoczną naukę w Wielichowie czy w Wilkowie Polskim. Po analizie potrzeb edukacyjnych kadra likwidowanej szkoły otrzyma propozycje zatrudnienia lub dostosowania kwalifikacji do potrzeb innych szkół gminy.

Przyjęcie uchwał było poprzedzone konsultacjami społecznymi. Proponowane rozwiązania nie wszystkim przypadły do gustu. Najwięcej emocji projekt wzbudził w Wilkowie Polskim. Nie wszyscy byli tam przekonani do koncepcji dowożenia starszych roczników do Wielichowa.

Burmistrz Honorata Kozłowska podkreślała, że przyjęte rozwiązanie jest najmniej inwazyjne, że jest wyborem podyktowanym dobrem dzieci.

W efekcie radni zatwierdzili projekt, w którym szkoły w Łubnicy i Wilkowie Polskim utrzymują status quo, natomiast w szkole w Wielichowie będzie docelowo o jeden rocznik mniej.

Uchwała do pobrania

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24