Projekt SP Wielichowo laureatem „Szkoły dziedzictwa”

Od listopada 2017 r. do kwietnia 2018 r. wspólnie z grupą uczniów klas siódmych Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Wielichowie brałam udział w trzeciej edycji programu edukacyjnego „Szkoła dziedzictwa”. W tym roku odbywał się on pod hasłem: działaj!

Partnerem merytorycznym „Szkoły dziedzictwa. Działaj!” był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Program został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania, Pana Jacka Jaśkowiaka oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W tegorocznej edycji grupy projektowe miały za zadanie przypomnieć postać lokalnego działacza, organicznika.

My wybraliśmy Antoniego Thuma – człowieka związanego z historią Grodziska Wlkp. Bez niego wyglądałaby ona zupełnie inaczej. Antoni Thum był twórcą przedwojennego sukcesu grodziskiego browaru, filantropem i społecznikiem.

Lista działań, jakie wykonaliśmy w ramach programu jest długa. Ich efektem finalnym było spotkanie z wnukiem Antoniego Thuma – panem Zachariaszem Wojciechowskim, z którym uczennice: Paulina Kuleczka i Małgorzata Minge przeprowadziły wywiad oraz nakręcenie filmu o społeczniku.

https://pgo24.pl/wnuk-antoniego-thuma-dzieli-sie-wspomnieniami/

Opis projektu:
http://portal.bramapoznania.pl/projekt/?id=299

Nasze kilkumiesięczne działania zyskały uznanie w oczach jury, które przyznało nam główną nagrodę w konkursie.

Dnia 4 czerwca w Bramie Poznania wzięliśmy udział w uroczystej gali podsumowującej trzecią edycję Szkoły dziedzictwa. Uczennice: Małgorzata Minge i Zuzanna Misiorna zaprezentowały zgromadzonym prezentację multimedialną obrazująca działania naszej grupy projektowej.

Projekt Antoni Thum

W Poznaniu wzięliśmy też udział w warsztatach edukacji filmowej w TV STUDIO Filmów Animowanych. Zajęcia te były dla nas nagrodą za zwycięstwo w Szkole dziedzictwa. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji m.in. na temat etapów i technik powstawania filmu animowanego oraz animacji wykonanych przez studio w Poznaniu. Mogliśmy również obejrzeć kilka filmów animowanych wykonanych przez poznańskich twórców.

Uczniowie chwalą udział w projekcie. Oto, co powiedzieli na ten temat:

“Dzięki udziałowi w projekcie nauczyłam się pracować w grupach. Dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy o człowieku, o którym wcześniej nie miałam pojęcia. Odkryłam w sobie duszę aktorską. Poznałam ciekawe miejsca w Grodzisku Wlkp. Projekt wniósł wiele dobrych rzeczy w moje życie.”

“Podczas realizacji projektu o A. Thumie spodobały mi się aktywne zadania, które rozszerzały naszą wiedzę o tej osobie w zabawny i prosty sposób. Różnego rodzaju akcje, konkursy i inne tego typu działania pozwoliły nam dowiedzieć się więcej o prawie nikomu nieznanej, ale bardzo ciekawej i barwnej postaci, jaką był A. Thum. Niektóre zadania takie jak np. wywiady i ankiety pozwoliły na nabranie nowych umiejętności oraz rozwijaniu kontaktów międzyludzkich. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym projekcie, bo dzięki niemu stałam się mądrzejsza o nowe doświadczenia i wiedzę, która może mi się przydać w przyszłości. Przyczyniłam się również do rozszerzania tych informacji innym ludziom, dzięki czemu pamięć o naszym regionalnym organiczniku się nieco rozszerzyła i być może zostanie przekazana dalej.”

Joanna Wróbel-Szała

Związane z tematem:

Roznoszą koperty życia

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24