Samorządowe reality show

Rok 1973 przyniósł światu publikację Guy Deborda “Społeczeństwo spektaklu“. Napisał on w niej takie słowa: “Społeczeństwo spektaklu obala dystans geograficzny, ale wytwarza dystans wewnętrzny w postaci spektakularnego oddzielenia.”

Nie bez przyczyny te słowa przywołuję. Od przyszłej kadencji spektakl będzie nam królował w każdej, najmniejszej nawet gminie. 

Za sprawą rządu i jego ustaw sesje rad miejskich będą rejestrowane. Mieszkańcy będą mogli oglądać swoich wybrańców dzięki transmisjom. Radni z kolei będą głosować przy użyciu tabletów. Swoje kwestie będą wypowiadać do mikrofonów, a system nagłośnieniowy zadba o to, aby było ich słychać.

To wszystko kosztuje. W samej gminie Wielichowo około 40 tys. zł. Może coś się uda jeszcze wytargować, ale to nie będą już jakieś kolosalne oszczędności.

Najważniejsze, żeby radni pozostali w tym wszystkim sobą. Pokusa prezentowania talentów aktorskich może być bowiem duża.

Czy to rozwiązanie jest dobre? Trudno wyrazić jednoznaczny sąd. Zwolennicy stwierdzą, że to jawność życia publicznego. Przeciwnicy uznają, że to zmarnowane pieniądze, które można przeznaczyć na coś potrzebniejszego. Nikt przecież nie stwarza przeszkód. Każdy kto chce może uczestniczyć w sesjach Rady Miejskiej. Inna sprawa, że zainteresowanie pracą Rady Miejskiej jest zazwyczaj zerowe. Ludzie ożywiają się dopiero, gdy podejmowane decyzje mogą w jakiś sposób dotknąć ich osobiście.

Nawiązując do słów przywołanych na wstępie – sęk tkwi w tym, że takie rozwiązania dają ludziom pozór uczestnictwa. Każdy we własnym domu, przed komputerem może mieć wrażenie, że wpływa na to, co się dzieje. W rzeczywistości budowanie wspólnoty polega na czymś innym. Potrzebny jest do tego kontakt z żywym człowiekiem, z rzeczywistością. Potrzebne jest też zaufanie i wiara w to, że ludzie którzy są na sali, chociaż prezentują często odmienne zdania, najlepiej jak potrafią pracują dla tych, którzy ich wybrali. Z każdą kamerą, tego zaufania jakby mniej…

MSz

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24