“Słowa są pokarmem i produktem duszy”

Obserwując, to co się dzieje w oświacie staram się powstrzymać od radykalnych ocen. To trudne, bo skłonność do oceniania i wyrażania sądów mamy jakby wrodzoną. Kiedyś od szybkiej oceny sytuacji zależało przecież nasze życie.

Dziś, gdy nie grożą nam dzikie zwierzęta i surowa natura, łatwiej nam zastanowić się, porozmyślać. Są też takie chwile, w których nie należy milczeć. Czuję, że teraz jest właśnie taka chwila.

W pracy nad sobą, którą uważam za swoje główne zadanie,pomagają mi różne myśli, usłyszane od przyjaciół, przeczytane, przekazane przez dziadka itd.

Mój dziadek mawiał:“Czemuś biedny? Boś głupi. Czemuś głupi? Boś biedny.” To straszny, zaklęty krąg, z którego wydawało mi się, trudno jest się wydostać. Dawniej rozumiałem biedę z tego powiedzenia, jako niedostatek materialny, ale z biegiem lat doszedłem do wniosku, że istnieje gorsza bieda, którą jest niedostatek rozumu, wiedzy, mądrości. Dlatego uważam, że istnienie powszechnego i bezpłatnego systemu edukacji jest wielkim dobrodziejstwem, które nawet najbiedniejszemu materialnie otwiera drzwi do prawdziwego bogactwa. W tych drzwiach zawsze stoi nauczyciel.

Inne powiedzenie, które jest też zaleceniem, czy nauką jak żyć, usłyszałem od przyjaciela, który z kolei usłyszał je od swojego ojca. Brzmi ono tak: “żyj tak, aby nikt przez ciebie nie płakał”. Kolejna myśl, którą pragnę się podzielić w tym tekście to” Słowa są pokarmem i produktem duszy. Mogą leczyć i mogą zabijać.” Przesyłam dobre słowo otuchy wszystkim, którzy cierpią niedogodności z powodu sytuacji w szkołach. Rodzicom, uczniom i nauczycielom. Niedogodności przeminą, ale dobre słowo pozostanie.

Po co to piszę? Bo chciałbym pokierować się myślą usłyszaną od przyjaciela: “jeżeli nie wiesz jak się zachować – zachowaj się przyzwoicie”. Przekazanie słów otuchy i wsparcia to wydawałoby się niewiele, ale czasem niewiele więcej można zrobić.

Pozdrawiam, Michał Szała

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24