Śmieci+, czyli ferment w Wielichowie

W Wielichowie odbyło się dziś zebranie dotyczące zasad segregacji odpadów “po nowemu”, czyli z początkiem nowego roku. Gminę reprezentowała zastępca burmistrza Ewa Kasperska.

Na początku Dorota Lew-Pilarska ze Związku Międzygminnego CZO Selekt w Czempiniu, do którego należą gminy powiatu grodziskiego, zaprezentowała slajdy dotyczące zasad segregacji, m. in. w związku z wejściem w życie obowiązku segregowania bioodpadów.

Prawdziwa burza rozpętała się po oficjalnym potwierdzeniu, że od kwietnia mieszkańcy zapłacą za odpady 27 zł od osoby miesięcznie.

Przedstawicielka Selektu starała się wyjaśnić zebranym z czego wynika ta ponad stuprocentowa podwyżka. Mówiła o wzrostach kosztów przyjmowania odpadów przez firmę je przetwarzającą, zmianach w ministerialnych rozporządzeniach dotyczących wysokości opłat składowiskowych, wzrostach kosztów transportu, presji płacowej związanej z wzrostem płacy minimalnej itd.

Merytorycznych pytań z sali było niewiele, za to więcej przekrzykiwania się i wygłaszania słownych tyrad w stylu: “zawozi pani do przetworzenia puszki aluminiowe i jeszcze za to płaci? Kupię każdą ilość”, albo “mam płacić dwa razy tyle i jeszcze mieć więcej pracy z segregacją“, albo: “przeciętny Kowalski w życiu nie wyprodukuje tyle śmieci” itp.

Niektórzy z uczestników z zażenowaniem słuchali tego typu wypowiedzi. Poziom dyskusji zafundowany tego wieczoru przez wielu zabierających głos pozostawiał wiele do życzenia. Z jednej strony wzburzenie można tłumaczyć skalą podwyżki, z drugiej strony dziwi jednak brak zastanowienia krzykaczy nad związkami przyczynowo-skutkowymi, które do tych podwyżek doprowadziły.

Niezbędne informacje można znaleźć na stronie:

https://selekt.czempin.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=1&strona=1&ref=1&schemat=

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarzy (6)

      1. Kałasznikow, z ostatniej chwili – rząd chce opłat za cukier i „małpki”. To się dopiero wiara zburzy.

  1. buhaha mądra alu, czyli dostali to teraz pójdzie 3-4 stówki na śmieci? 😀 😀 😀 bo przeciętny emeryt co kasy ma jak lodu 😛 młodzi ludzie to może lepiej przędą, ale to nie oznacza, że Polaka trzeba na każdym kroku grabić. Ja się pytam po co segregować jak podjeżdża ciężarówka i segregowane wrzuca do jednego wsypu w kontenerze. Gdzie logika?

  2. Rząd PiS podniósł 10 krotnie opłatę śmieciową. Z czegoś trzeba brać na wszystkie „+”, gdy kasy brakuje. Sęk w tym, że to napędza inflację. Władza z jednej strony rozdaje kasę, z drugiej łupi. Inflacja szaleje i żre dobra zmianę. Praw ekonomii nie da się zmienić.*

    *nie dotyczy rządów populistów i komunistów.

    Kałasznikow zapomniałeś dodać żydowski i Sorosza. Jak zwykle biedni Polacy padli ofiarą spisków. Trzeba się poużalać, pobiczować i pomnik postawić.