Stacja ocalona przed zniszczeniem będzie własnością gminy

Do końca roku zakończą się prawdopodobnie formalności związane z przejęciem budynku stacji kolejki wąskotorowej w Wielichowie przez gminę Wielichowo – poinformowała wczoraj burmistrz Honorata Kozłowska.

Znajdująca się w ruinie, wyremontowana przy dużych nakładach ze strony LOK Wielichowo Sekcja Turystyki Motocyklowej stacja stanowiła do niedawna własność gminy Śmigiel, która jest dysponentem całej Śmigielskiej Kolei Dojazdowej.

Dwa miesiące temu radni ze Śmigla podjęli decyzję o nieodpłatnym przekazaniu nieruchomości gminie Wielichowo. Motocykliści z Wielichowa, którzy mają w tym budynku swoją siedzibę korzystali z niego w oparciu o umowę użyczenia podpisaną z dotychczasowym dysponentem gruntu. Po zmianach własnościowych budynek stacji i przyległy teren będą należeć do gminy Wielichowo, która wsparła finansowo remont stacji kwotą 30 tys. zł.

Wartość przejmowanej nieruchomości została oszacowana na ok. pół miliona złotych. Oprócz budynku stacji i terenu przyległego zachowane zostaną także historyczne elementy dawnej infrastruktury kolejowej. Sama linia kolejowa biegnąca do Śmigla ma być sukcesywnie demontowana przez jej właściciela.

Przejęcie stacji umożliwi gminie Wielichowo występowanie z wnioskami o dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych prac przyczyniających się do  dalszego podnoszenia estetyki tego miejsca.

Dzięki zaangażowaniu motocyklistów z Wielichowa zrujnowana, zdewastowana stacja została wyremontowana i stała się miejscem, z którego korzystają nie tylko oni.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24