Św. Walenty uzdrawia. W Wielichowie jest miejsce kultu.

Każdego roku przed 14 lutego w Wielichowie odbywa się dziewięciodniowa nowenna, a na odpust ku czci świętego Walentego przybywają jego czciciele.

Św. Walenty jest patronem ciężkich chorób zwłaszcza umysłowych, nerwowych i epilepsji. Po ratunek do niego przybywają także wierni w ciężkim kalectwie, jakim jest utrata wzroku.

Ponieważ słynął z tego, że udzielał ślubu zakochanym (niekoniecznie za zgodą rodziców) w tradycji uważany jest za patrona zakochanych. W Wielkopolsce znajduje się kilka świątyń pod wezwaniem św. Walentego między innym Radlin koło Jarocina, Osieczna, Obra i Wielichowo.

Kościół św. Walentego w Wielichowie

14 lutego 1874 roku dziekan grodziski ksiądz Wojciech Wojtaszewski dokonał konsekracji murowanego kościoła w stylu neogotyckim. Wcześniej (wiadomo, że już w 1677r.) w Wielichowie istniał drewniany kościółek św. Walentego. Murowany kościół powstał ze składek szlachty i ludu. W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający św. Walentego uleczającego chore dziecko.

W aktach parafialnych można przeczytać, że przed tym obrazem dokonało się szereg cudownych uzdrowień np. 14 lutego 1774r. dziedzic Puszczykowa Kazimierz Chłapowski poczuł wielki ból w lewym boku. Nagle ukazał mu się św. Walenty z wielichowskiego obrazu i przypomniał mu, że kiedyś matka zawierzyła Kazimierza opiece Walentego. Święty kazał mu wstać z łóżka, uderzyć głową o ziemię i podziękować Bogu za zdrowie.

Obecnie w ciągu roku czciciele św. Walentego gromadzą się w Wielichowie w każdy wtorek na nowennie i mszy oddając się jemu w opiekę i orędownictwo.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *