Też tak macie?

Czasem podczas rozmowy przez telefon bierzemy w dłoń coś do pisania i na tym co akurat jest pod ręką kreślimy jakieś bazgroły. Macie tak?

Właśnie. 

Dr Dawid Szafrański, adiunkt  w 7 Pracowni Rzeźby na Wydziale Rzeźby  i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a jednocześnie założyciel  Galerii Sztuki Współczesnej Magiel w Wielichowie nazywa takie machinalne działanie “ruchami bezwolnymi” czy “rysunkami bezwolnymi”.

Wykorzystał to zjawisko w tworzonej przez siebie sztuce. W przestrzeni wokół Szkoły Podstawowej w Wielichowie, za pomocą wapna i sprzętu do malowania linii na boiskach piłkarskich, wykonał w środę 12 września 2018 zorientowaną w osi północ-południe pracę. Proces został zarejestrowany, bo dzieło to jest ulotne.

Sam artysta, w rozmowie z PGO24 wskazał, że podobne działanie podjął już wcześniej wydeptując wzory na śniegu. Tamto działanie zostało zarejestrowane pod nazwą “zadzwoń do mnie”. Zwraca ono uwagę na równie ciekawe zjawisko ruchów bezwolnych człowieka podczas rozmowy telefonicznej. Nie ma chyba człowieka, który rozmawiając przez telefon nie wykonuje mniejszych lub większych, nieuświadomionych ruchów.

Nasze ruchy bezwolne mogą bardzo wiele powiedzieć o nas innym, a jednocześnie przez nas samych bywają całkiem niezauważone. Dr Dawid Szafrański wykonanymi rysunkami bezwolnymi dał nam wszystkim ciekawy materiał do przemyśleń. Pytanie, które się we mnie teraz zrodziło brzmi: jeśli pojedyncza jednostka wykonuje ruchy bezwolne, to czy możliwe jest, aby ruchy bezwolne wykonywały większe grupy, społeczeństwa, a może i całe narody?

Artyście życzę, aby jeszcze przez długie lata mógł twórczo oddziaływać na otoczenie i dziękuję za ciekawe doświadczenie.

Michał Szała

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24