Twórcza wizyta w Wielichowie

Siedemnaścioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowy Tomyślu, wraz z opiekunami Aleksandrą Antoniewicz-Kaszczyńską i Elżbietą Dzierżyńską,  odwiedziło Galerię Sztuki Współczesnej Magiel w Wielichowie. Trwa tam właśnie jedna z odsłon Poznań Art Week 2018.

W ramach zajęć fotograficznych i projektu edukacyjnego uczniowie mieli okazję „na żywo” wywołać zdjęcia w funkcjonującej w Galerii Magiel ciemni fotograficznej, a w miejscowej bibliotece wykonać ilustracje do teatrzyku Kamishibai.

Tajniki fotografii w stylu retro przybliżył dr Dawid Szafrański, założyciel Galerii Magiel.

To była szybka akcja. Zainteresowanie wyjazdem było bardzo duże. Nie wszyscy mogli przyjechać. Nie mamy w szkole ciemni fotograficznej, a tutaj mogliśmy uczestniczyć w procesie wywoływania tradycyjnych zdjęć, nawet z unikatowych, szklanych negatywów.

-powiedziała Aleksandra Antoniewicz-Kaszczyńska, która prowadzi w szkole zajęcia fotograficzne.

Uczniowie z Nowego Tomyśla udając się z wizytą do Wielichowa zabrali ze sobą wiersz, na kanwie którego powstaną  wykonane przez nich autorskie ilustracje teatru Kamishibai. Podczas pobytu ilustracje częściowo zostały zrealizowane, jednak w pełni dopracowane będą do końca roku szkolnego. Książeczka trafi do Miejskiej Biblioteki w Wielichowie i będzie cieszyła dzieci przed nowym rokiem szkolnym 2018/1019.

Wspomniany wiersz napisała Elżbieta Dzierżyńska, pedagog z nowotomyskiej szkoły. Jego bohaterką jest pieczarka Pela. Nie jest to przypadek, ale ukłon w stronę miasteczka gospodarzy wizyty, które słynie z corocznego „Święta Pieczarki”.

Pieczarka Pela

Rzecz się działa w Wielichowie
Gdzie pieczarek całe mrowie
Jedna z nich drobniutka Pela
Wyjść do świata się ośmiela

Wystrojona bardzo ładnie
Fason sukni? niech ktoś zgadnie
A kapelusz… to nie żarty
Na pół metra rozpostarty

Przeogromne też marzenie
Znaleźć teatr, być na scenie
Nie chce w roli być pieczarki
Wymyślonej przez kucharki

Czyta różne ogłoszenia
I zamiarów swych nie zmienia
Angaż wkrótce też dostaje
Teatr OLIK szansę daje

O talencie świat się dowie
A w rodzinnym  Wielichowie
Spadną z głowy kapelusze
Rzecz to pewna przyznać muszę

Dziś w teatrze poruszenie
Pelcia pierwszy raz na scenie
Autografy, sukces, brawa
Sen to jest, a może jawa?

Sukces był wręcz murowany
W pieczarkowy los wpisany
Miej marzenia, dąż do celu
Dałaś przykład droga Pelu!

Autorka wiersza dzieli się także własnymi wrażeniami z wyjazdu:

Okna na świat…w jednym stary szklany negatyw…a w drugim  tradycyjna szyba. I podpatrywałem dzisiaj te różne światy. Wspomnienia dzieciństwa, cienie przeszłości i real… z pośpiechem i wielością spraw ważnych. Te wzajemnie przenikające się światy są we mnie. Zobaczyłam to dzisiaj tak wyraźnie.

Galeria z obrazami będącymi zaskoczeniem dla moich uczniów. Nic…na płótnie?! A może dużo czegoś…co zobaczyć można tylko w ŚWIETLE. W sobie i drugim człowieku.

I jeszcze serdeczność spotkania, którą smakuję jak pyszną kawę przygotowaną przez panią z biblioteki… i piękne osoby z pasją, które podarowały nam dzisiaj coś prawdziwego…

Twórcze, uczniowskie zmagania z kredkami, farbami, by słowa zamienić na obrazy i opowiedzieć marzeniach i wychodzeniu poza utarte schematy i ramy…

Jestem pewna, że TU jeszcze wrócimy!

– pisze Elżbieta Dzierżyńska

Źródło: Nowiny Lokalne

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24