Jak ułoży się życie młodych bocianów z Ziemina? Wiele z nich zginie w kolizji z cywilizacją…

W środowe popołudnie (21.06) wzrok mieszkańców Ziemina przykuł podnośnik koszowy przy jednym z bocianich gniazd, a w nim kobieta dokonująca pomiarów gniazda.

Tego dnia dwie doktorantki z Uniwersytetu Przyrodniczego wykonywały oględziny i pomiary gniazda oraz obrączkowały młode bocianów białych.

Obrączkowanie bocianów dostarcza nam wielu cennych informacji o życiu ptaków. Pozwala nam np. dowiedzieć się czegoś więcej na temat przyczyn śmiertelności tych ptaków podczas wędrówek na zimowiska. Wiemy przykładowo, że trasy przelotów wiodące przez Bliski Wschód i północną Afrykę narażają bociany na śmierć z rąk miejscowej ludności. Wiemy o tym, że ptaki masowo zabijane są m. in. w Libanie.

Dzięki informacjom od znalazców o napotkaniu obrączkowanego ptaka wiemy, że w Polsce ponad 60% młodych rocznie ginie od porażenia prądem lub zderzenia z napowietrznymi przewodami lub podtrzymującymi je słupami.

Obrączkowanie ptaków jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod badania ich życia. Polega na znakowaniu piskląt metalowymi obrączkami zakładanymi na nogę. Czynność tę wykonuje się na dwa, trzy tygodnie przed opuszczeniem przez bociany gniazd. W tym okresie wyjęcie ptaków z gniazd, założenie obrączek oraz ponowne umieszczenie ich w bocianim domu jest dla młodych ptaków bezpieczne.

W rozmowie z PGO24 badaczki zaznaczyły, że dzięki obrączkowaniu naukowcy otrzymują informacje m.in. o przemieszczaniu się ptaków, długości ich życia. Pisklę, już jako dorosły osobnik,  po trzech, czterech latach wraca do gniazda, w którym się wykluło. Podczas obrączkowania dokonywane są pomiary dzioba, skrzydeł, wagi, a także pobierana jest krew do badania.  Kolejna akcja znakowana za rok.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24