Gmina Grodzisk Wielkopolski znalazła się na 191. miejscu w ujęciu ogólnopolskim rankingu jakości życia. Wskaźnik jakości życia wyniósł tutaj 56,74. W kategorii gmin z siedzibą powiatu ziemskiego daje to całkiem dobre, 17. miejsce w Polsce (na 232 pozycje) i pierwsze miejsce w powiecie.

4 listopada Serwis Samorządowy PAP po raz pierwszy ogłosił wyniki Rankingu “Gmina dobra do życia”, badającego jakość życia polskich gminach.

Zestawienie obejmuje wszystkie 2477 polskie gminy. Oparte jest na 48 wskaźnikach składających się na sumaryczny Wskaźnik Jakości Życia. Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadniczą, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Autor rankingu przyjrzał się ponadto obciążeniu demograficznemu w samorządach, infrastrukturze kulturalnej i dostępowi do Internetu. Do stworzenia rankingu posłużyły również mniej oczywiste wskaźniki, takie jak usłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny.

-wyjaśnia Serwis Samorządowy PAP

Pozostałe gminy z terenu powiatu grodziskiego w ujęciu ogólnopolskim zajęły następujące lokaty:

Granowo – miejsce 206. ze wskaźnikiem 56,61

Kamieniec – miejsce 385. ze wskaźnikiem 54,67

Rakoniewice – miejsce 813. ze wskaźnikiem 52,10

Wielichowo – miejsce 427. ze wskaźnikiem 54,30

W kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców gmina Granowo zajęła 50. miejsce/1587 pozycji, gmina Kamieniec 118. miejsce/1587 pozycji, Rakoniewice zajęły 342. lokatę /1587 pozycji, a Wielichowo 139. miejsce/1587 pozycji.

Wyniki rankingu pokazały, że Wielkopolska jest jednym z najlepszych miejsc do życia w Polsce.

Więcej na temat metod użytych do stworzenia rankingu i pełne wyniki wszystkich gmin na stronie:

https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/wyniki

2 1 głosuj
Ocena artykułu


NAJNOWSZE

Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze