Czy warto wyrzucać stary komputer?

Rozmawiam z Piotrem Węglarzem z firmy Serwis komputerowy Real-Comp z Łubnicy, który na co dzień zajmuje się świadczeniem na terenie Wielichowa i okolic usług w dziedzinie sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Czy warto remontować stary komputer, czy może lepiej kupić nowy?

Zależy, co rozumiemy pod pojęciem starego komputera. Jeśli mówimy o sprzęcie ponad 10 letnim, to rzeczywiście korzyści wynikające z jego sprzętowego i programistycznego ulepszenia będą niewielkie i na ogół korzystniej będzie raczej nabyć nowy sprzęt, jeśli natomiast bierzemy pod uwagę sprzęt mający kilka lat, to przy odpowiednich zabiegach, stosunkowo niewielkim kosztem, możemy poprawić jego wydajność w zauważalny sposób.

Jakie to zabiegi, co można zrobić?

Wymienić tutaj należy dwojakiego rodzaju działania. Po pierwsze wymiana niektórych podzespołów komputera, a po drugie aktualizacja oprogramowania maszyny. Wstawienie do komputera dysku SSD (solid state drive), dołożenie dodatkowej pamięci RAM czy też wymiana karty graficznej mogą radykalnie zwiększyć możliwości starszego sprzętu i dać mu drugą młodość.

Ile to kosztuje?

Wszystko zależy od parametrów zastosowanych komponentów, ale można założyć, że koszt takiej operacji raczej nie powinien przekroczyć połowy wartości nowego urządzenia.

Czy są inne możliwości poprawy wydajności starszego komputera?

Długotrwała eksploatacja urządzenia nie pozostaje bez wpływu na wydajność. Z czasem oprogramowanie komputera wymaga pewnej, nazwijmy to “rewitalizacji”. Chodzi tutaj głównie o zaktualizowanie systemu operacyjnego, usunięcie nieużywanego oprogramowania, odpowiednią konfigurację parametrów pracy maszyny itp. Często niewielkim kosztem, także na tym polu, można osiągnąć zadowalające rezultaty. Należy przy tym pamiętać, że każdy przypadek powinniśmy traktować indywidualnie.

Czy te czynności można wykonać w firmie Serwis komputerowy Real-Comp?

Tak. Zajmuję się tym od wielu lat i chętnie służę pomocą. Zapraszam do konsultacji, które nic nie kosztują, a w wielu wypadkach pomogą zaoszczędzić całkiem poważne pieniądze. Można się ze mna skontaktować za pośrednictwem strony internetowej: http://www.real-comp.net.pl/

Artykuł sponsorowany

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24