Wielichowianin na wystawie w Warszawie

Wystawa planszowa Muzeum Historii Polski ” W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości”. 

Niespełna dwudziestoletni Kazimierz Paluch od 12 kwietnia 1928 r. do 20 września 1929 r. w roku dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości, a także  25-lecia “Sokoła” z Wielichowa (woj. wielkopolskie) przeszedł dookoła terytorium II Rzeczypospolitej.

Wyprawa była własną inicjatywą młodego społecznika. Do swego pomysłu zachęcił także druha z “Sokoła” Franciszka Kaczmarka, który jednak z powodu choroby musiał zrezygnować w czerwcu 1929 roku. Celem drogi, jak to młodzi podróżnicy określili w pamiątkowej cegiełce, było zbieranie “wrażeń z całej Polski, aby po powrocie do miejsca rodzinnego być przykładnymi wychowawcami – nauczycielami wychowania i przysposobienia młodzieży”.

Przez 526 dni Kazimierz Paluch przebył ponad 6500 km. Poznawał Polskę, jej krajobraz, ludzi, miasta i wsie, w każdą porę roku. Przebytą drogę dokumentował w pamiętnikach, w których zbierał wpisy, pieczątki, wszelkie potwierdzenia jego pobytu z urzędów, parafii, fabryk, szkół i od osób prywatnych. Dzięki nim możemy zrekonstruować przebieg wyprawy, jej charakter, wyobrazić sobie sytuacje i zdarzenia jej towarzyszące. Wpisy są też świetnym portretem społeczeństwa II Rzeczypospolitej.

Wystawa planszowa ” W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości” prezentuje wyczyn młodego sokolaka w formie komiksu. Ekspozycja pozwala przyjrzeć się wybranym zagadnieniom funkcjonowania odrodzonego państwa a także przedstawia sposoby obchodzenia Święta Niepodległości w okresie międzywojennym przez rozmaite instytucje, stowarzyszenia oraz pojedynczych obywateli.

Wystawa planszowa ” W 526 dni dookoła Polski” 11 listopada – 12 grudnia 2011, ul. Krakowskie Przedmieście (obok pomnika M. Kopernika) Warszawa.

Informacja: Muzeum Historii Polski www.muzhp.pl

Kazimierz Paluch spoczywa na cmentarzu w Wielichowie.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24