Zainaugurowano rok Franciszka Ratajczaka w Gminie Wielichowo

W Śniatach zainaugurowano rok Franciszka Ratajczaka w Gminie Wielichowo. W niedzielę 19 lutego o 15.00 pod pomnikiem upamiętniającym pochodzącego ze Śniat Franciszka Ratajczaka, który wymieniany jest jako pierwsza ofiara Powstania Wielkopolskiego, złożono kwiaty.

Kilka minut później Burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska przywitała w sali wiejskiej przybyłych na uroczystość gości i wygłosiła okolicznościowe przemówienie przypominając, że wolność nie jest dana nam raz na zawsze i trzeba ją stale pielęgnować.
Druh Paweł Michalski przybliżył w formie prezentacji multimedialnej sylwetkę bohatera, a następnie wystąpiły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Kompanii Wilkowskiej Powstańców Wielkopolskich z Wilkowa Polskiego, Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Wielichowie i Przedszkola Gacek w Śniatach.
Na różny sposób nawiązali do postaci Franciszka Ratajczaka, dając przy tym także osobiste świadectwo patriotyzmu, który zarówno w wydaniu lokalnym, jak i szerszym można by zawrzeć w stwierdzeniu, że jest zdolnością do zabiegania o dobro całej wspólnoty, bez kalkulacji i oglądania się na własne korzyści. O takiej postawie mówił prezydent USA John Fidgerald Kennedy w słowach “Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”.
Ludzie, którzy przybyli dziś do Śniat postanowili poświęcić kilka godzin jednej niedzieli własnego życia, aby wspominać tego, który poświęcił dla Ojczyzny całe młode życie.

Program obchodów Roku Franciszka Ratajczaka w Gminie Wielichowo

MSZ

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24

Darmowa aplikacja na androida. Aktualne informacje i komentarze z PGO24 na Twoim smartfonie.Aplikacja PGO24